| Autor: redakcja1

Kondycja pszenicy jarej jest w USA najgorsza od lat

Opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowej sesji w Chicago raport USDA pokazał minimalny wzrost ocen kondycji zbóż jarych (z wyjątkiem pszenicy). Jest to efekt ostatnich opadów na głównych terenach upraw, które jednak najczęściej omijały tereny zasiewów pszenicy jarej.

Kondycja pszenicy jarej jest w USA najgorsza od lat
W lipcowej prognozie USDA zapowiedział spadek produkcji pszenicy jarej o ponad 40% w porównaniu do poprzedniego roku (oznaczać to będzie poziom najniższy od 1988 roku).
 
Nie zmieniła się w ostatnim tygodniu ocena zasiewów soi. Zbiory pszenicy ozimej są wolniejsze niż zwykle i zbliżyły się do 60%.
 
W fazie kwitnienia było 26% kukurydzy w porównaniu do 30% - średnio.
 
Postępy i kondycja amerykańskich upraw (raport Crop Progress and Condition) – stan na 11-07-2021:

Kondycja upraw:
  • Pszenica jara (stanowi ok. 1/4 produkcji pszenicy): podobnie jak tydzień wcześniej, tylko 16%  upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 68% przed rokiem. Faktycznie kondycja pogorszyła się, co widać w przesunięciach w dół między kategoriami;
  • Kukurydza: 65% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (+1% w tygodniu), w porównaniu do 71% przed rokiem;
  • Soja: 59% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (bez zmian w ciągu tygodnia), w porównaniu do 71% przed rokiem;
  • Jęczmień: tylko 24% (+2% w tygodniu) upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 69% przed rokiem.
 
Zaawansowanie zbiorów:
  • Pszenica ozima: 59% areału (+14% w tygodniu), w porównaniu do 65% - średnio.


Tagi:
źródło: