| Autor: redakcja1

Kondycja pszenicy jarej w USA pograsza się nadal, a zboże to zalicza 9-letnie maksima

Opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowej sesji w Chicago raport USDA pokazał minimalny wzrost ocen kondycji zbóż jarych (z wyjątkiem pszenicy). Jest to efekt ostatnich opadów na głównych terenach upraw, które jednak najczęściej omijały tereny zasiewów pszenicy jarej.

Kondycja pszenicy jarej w USA pograsza się nadal, a zboże to zalicza 9-letnie maksima
W lipcowej prognozie USDA zapowiedział spadek produkcji pszenicy jarej o ponad 40% w porównaniu do poprzedniego roku (oznaczać to będzie poziom najniższy od 1988 roku).
 
Polepszyła się minimalnie się w ostatnim tygodniu ocena zasiewów soi. Zbiory pszenicy ozimej są zaawansowane w 73% i zbliżają się do średniego tempa.
W fazie kwitnienia było 56% kukurydzy w porównaniu do 52% - średnio.
 
Postępy i kondycja amerykańskich upraw (raport Crop Progress and Condition) – stan na 19-07-2021:

Kondycja upraw:
  • Pszenica jara (stanowi ok. 1/4 produkcji pszenicy): tylko 11%  upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (-5% w tygodniu), w porównaniu do 68% przed rokiem;
  • Kukurydza: 65% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (przesunięcie 1% z dobry do doskonały w tygodniu), w porównaniu do 69% przed rokiem;
  • Soja: 60% upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (+1% w ciągu tygodnia), w porównaniu do 69% przed rokiem;
  • Jęczmień: tylko 27% (+3% w tygodniu) upraw zaliczono do dwóch najlepszych kategorii, w porównaniu do 75% przed rokiem.
 
Zaawansowanie zbiorów:
  • Pszenica ozima: 73% areału (+14% w tygodniu), w porównaniu do 74% - średnio.


Tagi:
źródło: