| Autor: redakcja1

Kontrakty na zboża wzrosły lekko na Matif na początku tygodnia (8.04.2014)

Majowa seria pszenicy podrożała 0,75 euro do 207,25 euro/t natomiast kukurydza (seria najbliższa) zyskała tylko 0,25 euro do 184,5 euro/t.

Kontrakty na zboża wzrosły lekko na Matif na początku tygodnia (8.04.2014)
Wyższym cenom sprzyjały dwa główne czynniki. Pierwszy to wzrost napięcia na linii Moskwa – Kijów a drugi to wyższe ceny pszenicy w Chicago podczas poniedziałkowych notowań. Amerykańska pszenica podrożała o 1% (seria najbliższa), ponieważ weekendowe opady deszczu w zachodniej części USA (objętej suszą) okazały się mniejsze niż oczekiwano.
 
W odróżnieniu od pszenicy kukurydza w Chicago taniała pod wpływem oczekiwań, że cieplejsza pogoda pozwoli przyspieszyć tempo zasiewów. Poniedziałkowe tygodniowe dane USDA na temat wysyłek eksportowych były bardzo dobre dla kukurydzy nie wsparły jednak cen. Wczoraj wieczorem, po kilkumiesięcznej przerwie, miał się pojawić ważny tygodniowy raport dotyczący postępu amerykańskich upraw, obserwatorzy spodziewają się drastycznego pogorszenia stanu pszenicy ozimej. USDA opóźnił publikację raportu. W środę powinien być wydany kwietniowy amerykański raport z najnowszą prognozą bilansu zbóż i oleistych w USA i na świecie. Analitycy pytani przez Reutera oczekują minimalnego obniżenia się prognoz zapasów końcowych kukurydzy i pszenicy w USA oraz globalnie na koniec tego sezonu.

Mimo problemów politycznych na wschodniej Ukrainie, eksport odbywa się bez zakłóceń. Także wczesne siewy zbóż jarych są już na ukończeniu. Wysiewy kukurydzy dopiero się rozpoczynają, zdaniem niektórych analityków to kukurydza może najbardziej ucierpieć z powodu braku dostępności do kredytów. Skrajne opinie mówią, że nawet 1/5 areału przeznaczonego pod kukurydzę może nie zostać wiosną obsiana. Na razie „Informa” prognozuje zbiory pszenicy na Ukrainie na 20,5 mln ton (-8% r/r) i produkcję kukurydzy na 26 mln ton  (-16% r/r).

Czytaj więcej o cenach zbóż

USDA attache w Moskwie szacuje tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji na 52,0 mln ton, niemal identycznie jak w zeszłym roku.

USDA szacuje zbiory pszenicy w Kazachstanie na 14,5 mln ton w tym roku z 13,9 mln ton w roku ubiegłym. Prognoza „Informa Economics” jest jeszcze bardziej optymistyczna i przewiduje wzrost produkcji pszenicy w Kazachstanie do 16,3 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!