Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kontrakty na zboża wzrosły lekko na Matif na początku tygodnia (8.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Majowa seria pszenicy podrożała 0,75 euro do 207,25 euro/t natomiast kukurydza (seria...

Majowa seria pszenicy podrożała 0,75 euro do 207,25 euro/t natomiast kukurydza (seria najbliższa) zyskała tylko 0,25 euro do 184,5 euro/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wyższym cenom sprzyjały dwa główne czynniki. Pierwszy to wzrost napięcia na linii Moskwa – Kijów a drugi to wyższe ceny pszenicy w Chicago podczas poniedziałkowych notowań. Amerykańska pszenica podrożała o 1% (seria najbliższa), ponieważ weekendowe opady deszczu w zachodniej części USA (objętej suszą) okazały się mniejsze niż oczekiwano.
 
W odróżnieniu od pszenicy kukurydza w Chicago taniała pod wpływem oczekiwań, że cieplejsza pogoda pozwoli przyspieszyć tempo zasiewów. Poniedziałkowe tygodniowe dane USDA na temat wysyłek eksportowych były bardzo dobre dla kukurydzy nie wsparły jednak cen. Wczoraj wieczorem, po kilkumiesięcznej przerwie, miał się pojawić ważny tygodniowy raport dotyczący postępu amerykańskich upraw, obserwatorzy spodziewają się drastycznego pogorszenia stanu pszenicy ozimej. USDA opóźnił publikację raportu. W środę powinien być wydany kwietniowy amerykański raport z najnowszą prognozą bilansu zbóż i oleistych w USA i na świecie. Analitycy pytani przez Reutera oczekują minimalnego obniżenia się prognoz zapasów końcowych kukurydzy i pszenicy w USA oraz globalnie na koniec tego sezonu.

Mimo problemów politycznych na wschodniej Ukrainie, eksport odbywa się bez zakłóceń. Także wczesne siewy zbóż jarych są już na ukończeniu. Wysiewy kukurydzy dopiero się rozpoczynają, zdaniem niektórych analityków to kukurydza może najbardziej ucierpieć z powodu braku dostępności do kredytów. Skrajne opinie mówią, że nawet 1/5 areału przeznaczonego pod kukurydzę może nie zostać wiosną obsiana. Na razie „Informa” prognozuje zbiory pszenicy na Ukrainie na 20,5 mln ton (-8% r/r) i produkcję kukurydzy na 26 mln ton  (-16% r/r).

Czytaj więcej o cenach zbóż

USDA attache w Moskwie szacuje tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji na 52,0 mln ton, niemal identycznie jak w zeszłym roku.

USDA szacuje zbiory pszenicy w Kazachstanie na 14,5 mln ton w tym roku z 13,9 mln ton w roku ubiegłym. Prognoza „Informa Economics” jest jeszcze bardziej optymistyczna i przewiduje wzrost produkcji pszenicy w Kazachstanie do 16,3 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl