| Autor: redakcja1

Obniżka szacunków zbiorów zbóż w UE w 2016 r.

Strategie Grains podała lipcowe szacunki tegorocznych zbiorów zbóż w UE w wysokości 310,7 mln ton, czyli o 0,4% więcej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem. Jak wskazuje FAMMU/FAPA skorygowano w dół wcześniejsze prognozy zbiorów pszenicy miękkiej - o 1,2 mln ton do 145,5 mln ton, uwzględniając głównie niesprzyjające warunki pogodowe we Francji. Zmniejszono o 2,7 mln ton prognozy dla: Francji, Skandynawii, Hiszpanii, krajów Beneluksu i Polski.

Obniżka szacunków zbiorów zbóż w UE w 2016 r.

Zbiory zbóż w UE

Te negatywne korekty zostały częściowo zrekompensowane poprzez zwiększenie szacunków dla Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Czech, Włoch oraz Grecji w sumie o 1,5 mln ton. Aktualne prognozy produkcji pszenicy miękkiej są o 4 mln ton mniejsze w porównaniu z 2015 rokiem. Podkreślane jest też prawdopodobieństwo pogorszenia jakości ziarna z tegorocznej produkcji przede wszystkim we Francji.
 
SG zmniejszyła o 0,9 mln ton wcześniejszą prognozę unijnego eksportu pszenicy zwyczajnej w tym sezonie do 29 mln ton.
 
Nieznacznych korekt dokonano w przypadku jęczmienia – o 0,6 mln ton do 62,1 mln ton. Zmiany te są odzwierciedleniem oczekiwanych gorszych plonów i zbiorów we Francji, Czechach i Wielkiej Brytanii, zrekompensowanych częściowo spodziewanymi lepszymi wynikami dla następujących krajów: Węgier, Polski, Hiszpanii, Włoszech, Bułgarii i Rumunii.
 
Zmniejszono też minimalnie przewidywania dla kukurydzy – o 0,5 mln ton do 61,7 mln ton, co uwzględnia oczekiwane spadki plonowania we Francji oraz niższy areał niż w poprzednich prognozach w Grecji, Włoszech, Portugalii i Republice Czech.


Tagi:
źródło: