| Autor: mikolaj

Mieszane zamknięcie sesji na rynku zbóż i oleistych (18.09.2014)

W bieżącym tygodniu obserwujemy konsolidację notowań większości kontraktów na zboża i oleiste. Ubiegłotygodniowa kilkuprocentowa przecena na giełdzie w Chicago oraz na giełdzie w Paryżu sprowadziła notowania pszenicy, kukurydzy i soi na nowe wieloletnie minima. Tak silne zmiany zwykle niosą za sobą korektę notowań wywołaną przez tę część inwestorów, która decyduje się na realizację pokaźnych zysków (w tym przypadku z krótkich pozycji).

Mieszane zamknięcie sesji na rynku zbóż i oleistych (18.09.2014)

Warto w tym miejscu przypomnieć, że inwestorzy spekulacyjni zajmują rekordowo dużą pozycję krótką netto w pszenicy na CBoT, stąd dalsza sprzedaż kontraktów jest coraz bardziej ryzykowna, a wszelkie negatywne informacje dla tego rynku zachęcają do zamykania pozycji (odkupowania kontraktów).

Tak było w środę, pierwsza wzrostowa sesja pszenicy w Chicago nastąpiła po siedmiu spadkowych z rzędu, miała miejsce za sprawą negatywnych informacji napływających z Australii. Z powodu mroźnej pogody na południu tego kraju wystąpiły straty w pszenicy, co spowoduje spadek eksportu australijskiej pszenicy do poziomu najniższego od 5 lat – 18 mln ton (USDA prognozuje 19 mln ton). Na razie perspektywy dla amerykańskich upraw są bardzo dobre i nie widać zagrożenia związanego z pogodą w najbliższych kilku tygodniach. Z tygodnia na tydzień na rynek zacznie trafiać olbrzymia podaż tegorocznej kukurydzy i soi,a to musi wywoływać dalszą presję spadkową kontraktów giełdowych. Warto także zauważyć, że po kilku dniach korekty w górę w środę kurs eurodolara spadł gwałtownie do poziomu nowego 14 miesięcznego minimum. Ewentualne odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii (referendum dzisiaj) powinno wpłynąć na osłabienie funta ale także i euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Jeśli nie nastąpi zwrot sytuacji na rynku eurodolara i dolar będzie się umacniał dalej, prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego amerykańskich kontraktów (za nimi także w mniejszej skali europejskich) będzie dużo większe. Coraz mniejszą uwagę inwestorzy przywiązują do sytuacji na Ukrainie, tam jest szansa na trwałe zmrożenie konfliktu i brak impulsów wzrostowych, jakie pojawiały się co jakiś czas w ostatnich miesiącach.


Ceny zbóż

Notowania zbóż i oleistych

Zamknięcie notowań futures – środa, 17.09.2014

Matif - pszenica (listopad-14): 161,5 eur/t / -0,5 eur/t (-0,3%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 140,25 eur/t / +1,25 eur/t (+0,9%);
Matif – rzepak (listopad-14): 325,75 eur/t / +1,75 eur/t (+0,5%);

CBoT – pszenica (grudzień-14): 183,4 usd/t / (+0,6%);
CBoT – kukurydza (grudzień-14): 134,5 usd/t / (-0,6%);
CBoT – soja (listopad-14): 361,0 usd/t / (+0,2%);

Winnipeg – canola (listopad-14): 411,6 cad/t / -0,6 cad/t (-0,2%).

Notowania zbóż


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!