| Autor: redakcja1

Jeszcze mniej pszenicy w UE

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła po raz kolejny oszacowanie zbiorów pszenicy miękkiej i jej eksportu w bieżącym sezonie uwzględniając skutki niekorzystnych warunków pogodowych. Podwyższono natomiast ocenę produkcji kukurydzy. Październikowa ocena unijnych zbiorów zbóż łącznie wyniosła 295,5 mln ton, czyli to o 4,4% mniej niż przed rokiem.

Jeszcze mniej pszenicy w UE

Zbiory zbóż w UE

Prognozy unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej zostały skorygowane w dół o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to wynik o 10% niższy od zeszłorocznego. Na korektę złożyły się gorsze od wcześniej spodziewanych zbiory pszenicy w następujących krajach: Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Polsce, Dani, które nie zrównoważyły poprawy szacunków dla Węgier, Niemiec, Hiszpanii oraz Łotwy.
 
Według FAMMU/FAPA, w niektórych krajach odnotowano zarówno słabsze plony, jak i pogorszenie jakości ziarna. Dotyczy to w szczególności Francji, ale i np. krajów bałtyckich. Z kolei np. takie kraje jak Niemcy, Polska i Wielka Brytania mogą skorzystać na powstałej konfiguracji. W ujęciu całościowym eksport pszenicy miękkiej z UE będzie jednak sporo niższy niż sezon wcześniej. SG prognozuje go na 23,4 mln ton, tj. o 360 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie i o ponad jedną czwartą mniej niż sezon wcześniej. Eksport z Francji jest oceniany na zaledwie 4,9 mln ton wobec 12,6 mln ton w poprzednim sezonie.
 
Jak już wspomniano problemy z jakością ziarna występują też w krajach bałtyckich. Oznacza to większy odsetek pszenicy jakości paszowej. Francuscy analitycy oceniają, że od początku sezonu trzy kraje zaliczane do tej grupy wyeksportowały łącznie około 2 mln ton pszenicy paszowej na rynek UE.
 
Strategie Grains dokonał ujemnej korekty unijnej produkcji jęczmienia – o 200 tys. ton do 59,7 mln ton. Jest to o 3% mniej niż w zeszłym sezonie. Natomiast w przypadku kukurydzy, której żniwa jeszcze się nie zakończyły, prognoza tegorocznych zbiorów została podwyższona o 500 tys. ton do 59,8 mln ton. Dla porównania w ubiegłym sezonie, naznaczonym skutkami dotkliwej suszy, UE zebrała tylko 56,9 mln ton ziarna tego gatunku. W bieżącym roku dobre wyniki produkcji kukurydzy odnotowały Węgry i inne kraje centralnej Europy, co częściowo zrównoważyło straty w zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!