Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jeszcze mniej pszenicy w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła po raz kolejny oszacowanie zbiorów...

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła po raz kolejny oszacowanie zbiorów pszenicy miękkiej i jej eksportu w bieżącym sezonie uwzględniając skutki niekorzystnych warunków pogodowych. Podwyższono natomiast ocenę produkcji kukurydzy. Październikowa ocena unijnych zbiorów zbóż łącznie wyniosła 295,5 mln ton, czyli to o 4,4% mniej niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory zbóż w UE

Prognozy unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej zostały skorygowane w dół o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to wynik o 10% niższy od zeszłorocznego. Na korektę złożyły się gorsze od wcześniej spodziewanych zbiory pszenicy w następujących krajach: Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Polsce, Dani, które nie zrównoważyły poprawy szacunków dla Węgier, Niemiec, Hiszpanii oraz Łotwy.
 
Według FAMMU/FAPA, w niektórych krajach odnotowano zarówno słabsze plony, jak i pogorszenie jakości ziarna. Dotyczy to w szczególności Francji, ale i np. krajów bałtyckich. Z kolei np. takie kraje jak Niemcy, Polska i Wielka Brytania mogą skorzystać na powstałej konfiguracji. W ujęciu całościowym eksport pszenicy miękkiej z UE będzie jednak sporo niższy niż sezon wcześniej. SG prognozuje go na 23,4 mln ton, tj. o 360 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie i o ponad jedną czwartą mniej niż sezon wcześniej. Eksport z Francji jest oceniany na zaledwie 4,9 mln ton wobec 12,6 mln ton w poprzednim sezonie.
 
Jak już wspomniano problemy z jakością ziarna występują też w krajach bałtyckich. Oznacza to większy odsetek pszenicy jakości paszowej. Francuscy analitycy oceniają, że od początku sezonu trzy kraje zaliczane do tej grupy wyeksportowały łącznie około 2 mln ton pszenicy paszowej na rynek UE.
 
Strategie Grains dokonał ujemnej korekty unijnej produkcji jęczmienia – o 200 tys. ton do 59,7 mln ton. Jest to o 3% mniej niż w zeszłym sezonie. Natomiast w przypadku kukurydzy, której żniwa jeszcze się nie zakończyły, prognoza tegorocznych zbiorów została podwyższona o 500 tys. ton do 59,8 mln ton. Dla porównania w ubiegłym sezonie, naznaczonym skutkami dotkliwej suszy, UE zebrała tylko 56,9 mln ton ziarna tego gatunku. W bieżącym roku dobre wyniki produkcji kukurydzy odnotowały Węgry i inne kraje centralnej Europy, co częściowo zrównoważyło straty w zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl