| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Na Euronext pszenica nieco tańsza (08-12.12.2014)

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext nieznacznie się obniżyły. Pszenica w kontrakcie styczniowym kosztowała o 1,1% mniej niż tydzień wcześniej – 184,3 EUR/t. Ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie zwiększyły się o 0,3% do 155 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Na Euronext pszenica nieco tańsza (08-12.12.2014)

Ceny zbóż

Aktualne zniżki cen pszenicy wynikają głównie z emocjonalnej reakcji rynku na obawy o rosyjskie restrykcje. Wcześniejsze wzrosty były spowodowane pojawieniem się informacji o zaostrzeniu kontroli jakościowych wywożonego ziarna przez rosyjskie służby weterynaryjne i fitosanitarne.
 
Obawiano się, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych zakazów. Jednak w ostatni poniedziałek rosyjskie służby wyjaśniły, że nowe obostrzenia będą stosowane, jeśli wystąpią problemy z jakością ziarna. ponadto wicepremier kraju poinformował, że Rosja póki co nie planuje wprowadzenia restrykcji w wysyłce zbóż.
 
W związku z tym ceny zaczynają się stabilizować, a w najbliższym czasie poruszać się będą w trendzie bocznym. Presja podaży jest jednak w dalszym ciągu spora. Unia odnotuje bardzo wysoki poziom zapasów na koniec sezonu, który oceniany jest na 47,8 mln ton. Bieżący tydzień przyniósł gorsze wyniki eksportu. Wydano licencje na wysyłkę 344 tys. ton pszenicy miękkiej i 89 tys. ton jęczmienia.


Notowania zbóż

W Stanach pomimo ogromnej presji podażowej notowania zbóż w kontraktach umacniają się, przez co kukurydza w kontrakcie grudniowym podrożała o 3,7% do 153,5 USD/t, a pszenica o 1,8% do 224,2 USD/t. Czynniki wspierające znajdują się po stronie popytowej.
 
W analizowanym tygodniu odnotowano dobre wyniki amerykańskiego eksportu kukurydzy oraz pszenicy. Wywóz kukurydzy osiągnął 963 tys. ton i zawierał się w przedziale prognoz analityków wynoszących 800-1000 tys. ton, a pszenicy – 442 tys. ton, także mieścił się w przedziale przewidywanym przez analityków na poziomie 250-450 tys. ton.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: