| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Zniżki na kluczowych giełdach zbożowych (09-13.02.2015)

W ubiegłym tygodniu unijne giełdy odnotowały spadki.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Zniżki na kluczowych giełdach zbożowych (09-13.02.2015)

Notowania zbóż

Jak podaje FAMMU/FAPA, kurydza w najbliższym kontrakcie kosztowała pod koniec tygodnia 152,3 EUR/t, a więc to mniej o 2,1% niż tydzień wcześniej. Z kolei notowania pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie marcowym wynosiły 184,5 EUR/t, a więc to o 1,3% poniżej cen z końca poprzedniego tygodnia. Nieznacznie zniżki notowań były również widoczne na CBoT. Tutaj pszenica w kontrakcie marcowym potaniała w obrębie tygodnia o 0,9% do 191,5 USD za tonę, a kukurydza o 0,6% do 150,8 USD/t.


Notowania zbóż
 

Niemniej jednak aktualnie na rynku przeważają czynniki „spadkowe”. Miniony tydzień przyniósł wprawdzie zwyżki notowań zbóż i oleistych na kluczowych globalnych giełdach, ale wszystko wskazuje na to, że było to tylko krótkotrwała sytuacja. Zdaniem analityków, za wzrostami w poprzednim tygodniu stały głównie czynniki makroekonomiczne jak wzrosty cen odnotowano także na rynkach finansowych, a również w odniesieniu ropy naftowej. Notowania pszenicy, kukurydzy i soi także przystąpiły do tego ogólnej tendencji.

 

W związku z tym, analizując jedynie czynniki podażowo-popytowe na rynku zbóż raczej można by bardziej oczekiwać obniżek niż umocnienia notowań. Dostawy soi i kukurydzy z krajów Ameryki Południowej będą w nadchodzącym czasie coraz znaczniej oddziaływać na rynek. Niewykluczone, że Chiny zwiększą import od tych dostawców. Konkurencja w wysyłce obu tych gatunków stanie się ostrzejsza niż do tej pory.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!