| Autor: redakcja1

Notowania zbóż. Wzrosty na Matif, na CBoT kontrakty traciły na wartości (3.12.2014)

We wtorek za oceanem zagościły spadki na rynkach surowcowych. Sprzyjało temu skokowe umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do euro oraz powrót do przecen na rynku ropy.

Notowania zbóż. Wzrosty na Matif, na CBoT kontrakty traciły na wartości (3.12.2014)

Notowania zbóż

 

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kurs eurodolara spadł o 0,7% wczoraj, a dzisiaj przebił w dół silne wsparcie (minima z 7 i 24 listopada) i ustanawia swoje nowe ponad dwuletnie minima. Wygląda na to, że po kilku tygodniach konsolidacji, dolar powrócił do trendu spadkowego. Przy takim scenariuszu będzie pogarszała się konkurencyjność cenowa amerykańskich towarów (rosła unijnych).
 

A to przecież silny od początku sezonu amerykański eksport soi (śruty sojowej) i kukurydzy przy opóźnionych w tym roku zbiorach pozwolił na odbicie cen kontraktów futures w górę, mimo rekordowych tegorocznych zbiorów. Notowania soi i kukurydzy są dodatkowo pod wpływem sytuacji pogodowej w Ameryce Południowej, tam jednak wszystko wraca do normy po okresie dużych opóźnień w zasiewach. Pamiętać też trzeba, że w dłuższej perspektywie rekordowo niskie ceny ropy powinny przekładać się na mniejszy popyt na biopaliwa (bioetanol-kukurydza i biodiesel – oleiste).

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku pszenicy. Wprawdzie tu także odnotowujemy rekordowe zbiory na świecie, to jednak ostatnio pojawiają się korekty produkcji w dół np.dla Australii, a poziom zbiorów pszenicy o jakości konsumpcyjnej jest mniejszy niż przed rokiem. Duży niepokój budzi także stan ozimin w Basenie Morza Czarnego i w USA, przez co straty w przezimowaniu mogą być znaczące. Dodatkowo pojawiały się ostatnio informacje o zmianach w przepisach fitosanitarnych w Rosji i możliwych utrudnieniach w eksporcie. Wszelkie perturbacje w Basenie Morza Czarnego wspierać będą eksport unijnej pszenicy, którego tempo i tak wyprzedza już to z sezonu 2013/14. Dopiero w drugiej kolejności powinna rosnąć sprzedaż amerykańskiej pszenicy (ze względu na wyższe koszty transportu). Kontrakt futures na pszenicę notowany w Chicago ma mocno spekulacyjny charakter o czym przekonuje nas kilkuprocentowa zmienność dzienna (np. +5,1% w poniedziałek).

Wczorajsze spadki na rynku ropy pociągnęły w dół notowania oleju sojowego i całego kompleksu sojowego. Wcześniej pisałem o ważnym sygnale technicznym, czyli pojawieniu się na wykresie dziennym soi formacji głowy i ramion, która uznawana jest powszechnie za oznakę zmiany trendu ze wzrostowego na spadkowy. Wczoraj cena soi pokonała wsparcie, jakie stanowiła linia szyi tej formacji. Stąd analiza techniczna podpowiada rozwinięcie się spadków na rynku oleistych.


Ceny zbóż

Zamknięcie notowań futures – wtorek, 2.12.2014:

Matif-pszenica (styczeń-15): 190,0 eur/t/+1,75 eur/t(+0,9%);
Matif-kukurydza (styczeń-15): 157,5 eur/t /+1,5 eur/t(+1,0%);
Matif–rzepak (luty-15): 337,0 eur/t/-1,25 eur/t (-0,4%);

CBoT–pszenica (grudzień-14): 222,5 usd/t/(-0,2%);
CBoT–kukurydza (grudzień-14): 144,7 usd/t/(-2,1%);
CBoT–soja (styczeń-15): 366,0 usd/t/(-2,1%);
CBoT-śruta sojowa (grudzień-14): 383,1 usd/t/(-0,3%);
Winnipeg – canola (styczeń-15): 422,8 cad/t/(+0,1%);


Notowania zbóż

EUR/USD: 1,2382/-0,70%;Tagi:
źródło: