| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.08.2014)

Na giełdzie Matif w Paryżu ceny zbóż podążały za spadkiem cen kontraktów terminowych w Chicago. W Paryżu pszenica w kontrakcie listopadowym w obrębie tygodnia potaniała o 1,3% do 171,5 euro/t, a w kontrakcie styczniowym o 1,1%. Podobnie spadła cena kukurydzy w kontrakcie na listopad o 0,8% do 153,3 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.08.2014)

Ceny zbóż na europejskich giełdach

Nastroje giełdowe tylko częściowo przyczyniły się do kierunku zmian cen pszenicy oraz kukurydzy na europejskim rynku rzeczywistym. W UE zbiory pszenicy są wysokie, jednak deszczowa pogoda u niektórych producentów wpłynęła na pogorszenie się jakości zbiorów.
 
Wg ADM Germany (wcześniej Toepfer) w Unii w sezonie 2014/2015 zostanie zebrane 143,3 mln ton pszenicy w stosunku do 136,1 mln ton przed rokiem. Wiodący eksporter pszenicy – Francja w ostatnim tygodniu sprowadziła pszenicę z Litwy oraz z Wielkiej Brytanii, aby sprostać kontraktom wysyłkowym.
 
Rynek zbóż zelektryzowały informacje z Ukrainy, gdzie Stowarzyszenie Młynarzy oczekuje od rządu tymczasowego embarga na eksport wysokiej jakości pszenicy. Jednakże zdaniem rządu, nie ma potrzeby limitowania wywozu zbóż, co ostudziło nastroje wśród handlowców.

Ceny zbóż na CBoT

Rynek zbóż na giełdzie towarowej w Chicago był tłumiony poprzez perspektywy wielkich zbiorów pszenicy i kukurydzy, choć w czwartek wartość kontraktów nieznacznie umocniła się w odniesieniu do środy przede wszystkim z powodu pogorszenia się prognoz pszenicy w Kanadzie przewidywanych na 27,7 mln ton, co daje 26% spadek wobec poprzedniego roku.
 
W obrębie tygodnia (od 15 sierpnia br.) wrześniowy kontrakt na pszenicę potaniał o 0,9% do 200,7 USD/t. Równolegle kontrakty wrześniowe na kukurydzę staniały o 1% do 142,6 USD/t, m. in. pod wpływem informacji o perspektywach wysokich plonów tego zboża.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!