Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.08.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Matif w Paryżu ceny zbóż podążały za spadkiem cen kontraktów terminowych w...

Na giełdzie Matif w Paryżu ceny zbóż podążały za spadkiem cen kontraktów terminowych w Chicago. W Paryżu pszenica w kontrakcie listopadowym w obrębie tygodnia potaniała o 1,3% do 171,5 euro/t, a w kontrakcie styczniowym o 1,1%. Podobnie spadła cena kukurydzy w kontrakcie na listopad o 0,8% do 153,3 euro/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny zbóż na europejskich giełdach

Nastroje giełdowe tylko częściowo przyczyniły się do kierunku zmian cen pszenicy oraz kukurydzy na europejskim rynku rzeczywistym. W UE zbiory pszenicy są wysokie, jednak deszczowa pogoda u niektórych producentów wpłynęła na pogorszenie się jakości zbiorów.
 
Wg ADM Germany (wcześniej Toepfer) w Unii w sezonie 2014/2015 zostanie zebrane 143,3 mln ton pszenicy w stosunku do 136,1 mln ton przed rokiem. Wiodący eksporter pszenicy – Francja w ostatnim tygodniu sprowadziła pszenicę z Litwy oraz z Wielkiej Brytanii, aby sprostać kontraktom wysyłkowym.
 
Rynek zbóż zelektryzowały informacje z Ukrainy, gdzie Stowarzyszenie Młynarzy oczekuje od rządu tymczasowego embarga na eksport wysokiej jakości pszenicy. Jednakże zdaniem rządu, nie ma potrzeby limitowania wywozu zbóż, co ostudziło nastroje wśród handlowców.

Ceny zbóż na CBoT

Rynek zbóż na giełdzie towarowej w Chicago był tłumiony poprzez perspektywy wielkich zbiorów pszenicy i kukurydzy, choć w czwartek wartość kontraktów nieznacznie umocniła się w odniesieniu do środy przede wszystkim z powodu pogorszenia się prognoz pszenicy w Kanadzie przewidywanych na 27,7 mln ton, co daje 26% spadek wobec poprzedniego roku.
 
W obrębie tygodnia (od 15 sierpnia br.) wrześniowy kontrakt na pszenicę potaniał o 0,9% do 200,7 USD/t. Równolegle kontrakty wrześniowe na kukurydzę staniały o 1% do 142,6 USD/t, m. in. pod wpływem informacji o perspektywach wysokich plonów tego zboża.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl