| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (8-12.02.2016)

W zeszłym tygodniu pszenica na giełdzie w Paryżu kontynuowała, wynikające głównie z obfitej podaży na globalnym rynku zniżki, dochodząc nawet w pewnym momencie – po 10 dniach nieprzerwanych spadków - do najniższego poziomu w historii kontraktu - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (8-12.02.2016)

Notowania pszenicy

Ostatecznie jej notowania zmalały w analizowanym okresie z 158,8 euro/t do 152,5 euro. Pewnym pocieszeniem dla handlowców jest, obserwowane w ostatnich dniach, osłabienie euro, które sporo polepszyło pozycję konkurencyjną unijnych eksporterów. W tym kontekście zwraca się uwagę przede wszystkim na duże szanse dostawców z Francji, Niemiec oraz krajów bałtyckich.
 
Historyczne liczby pojawiły się również za Oceanem, wspierając spadkowe trendy na europejskich rynkach zbóż. W najnowszej ocenie Ministerstwa Rolnictwa USA (USDA) skorygowano w górę prognozę globalnych, końcowych zapasów pszenicy w sezonie 2015/2016 do 238,9 mln ton, co jest najwyższym pułapem w historii.

 Ceny zbóż - czytaj więcej

Wzrostowi uległy również szacunki końcowych zapasów w USA, chociaż zmniejszono przewidywania amerykańskiego wywozu w tym sezonie do najniższego poziomu od 1971/1972.
 
Także Australia zwiększyła prognozę swojej produkcji pszenicy względem grudniowej oceny, korygując ją o 1% w górę do 24,2 mln ton.
 
Przyczyniło się to wszystko, podobnie jak umocnienie kursu dolara, do obniżki notowań pszenicy na giełdzie w Chicago. Również i tam, w pewnym momencie, najbliższy kontrakt był najtańszy w całej swojej historii.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!