| Autor: redakcja1

Polskie zboże podbija rynki zagraniczne

W 2013 r. Polska zanotowała bardzo dużą nadwyżkę w handlu ziarnem zbóż. Wśród odbiorców zbóż z naszego kraju dominują Niemcy, ale spore znaczenie mają również państwa unijne położone w północnej części kontynentu oraz nasi południowi sąsiedzi. W odniesieniu do pszenicy wyraźnie wzrasta znaczenie krajów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu – informuje Bank BGŻ.

Polskie zboże podbija rynki zagraniczne
Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, eksport głównych zbóż, czyli pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza w 2013 r. wzrósł o 33% do 3744 tys. t. Wartość tej wysyłki zwiększyła się o 20% do 763 mln EUR. Nadwyżka bilansu handlowego wyniosła zatem 501 mln EUR, a w ujęciu wolumenowym 2,709 mld t.
 
Głównym zbożem w polskim eksporcie w 2013 r. była pszenica. Sprzedaż za granicę wyniosła 1,642 mln t, tj. o 581 tys. t - 55% więcej niż rok wcześniej. Pierwsza trójka największych importerów w odniesieniu do 2012 r. pozostała niezmienna. Na pierwszym miejscu, z udziałem 36% całego polskiego eksportu pszenicy, nadal były Niemcy, które zakupiły 591 tys. t ziarna, a więc o 5% więcej niż rok wcześniej. Zaraz za nimi bardzo wyraźnie umocniła się Arabia Saudyjska. Eksport w tym kierunku zwiększył się aż o 130% do 290 tys. t. Potem jest Algieria, z wolumenem importu z Polski na poziomie 175 tys. t, a zatem to o 62% wyższym niż rok wcześniej. Łącznie trzech największych odbiorców odpowiada za 64% całego eksportu pszenicy z Polski.

Na kolejnych czterech miejscach wśród największych odbiorców pszenicy z Polski znajdują się kraje, które jeszcze rok wcześniej nie odgrywały dużej roli w tym zestawieniu. Są to Hiszpania, Egipt, Iran i Maroko, gdzie łącznie wyeksportowano 377 tys. t ziarna, co stanowiło 23% całej wysyłki.

Oprócz notowanego bardzo dużego eksportu, Polska notuje jednocześnie spory import pszenicy. W 2013 r. wyniósł on 571 tys. t i był o 22% niższy niż rok wcześniej. Głównymi dostawcami do naszego kraju są Czechy, Słowację i Węgry, gdzie przypada aż 89% całego polskiego importu, a każdy z tych krajów wysyła podobne ilości. Niemniej jednak jak widać z zestawienia eksportu i importu, Polska w 2013 r. uzyskała bardzo dużą nadwyżkę w handlu pszenicą na poziomie blisko miliona ton o wartości 238 mln EUR.

Jednakże z istotnych gatunków zboża, to żyto osiągnęło największy procentowy wzrost eksportu. W 2013 r. za granicę sprzedaliśmy 865 tys. t tego zboża, czyli o 177% - 552 tys. t więcej niż rok wcześniej. Wśród odbiorców polskiego żyta zdecydowanie dominujące znaczenie mają Niemcy odpowiedzialne za 57% całego eksportu. Co więcej, wysyłka w tym kierunku była o 219% wyższa niż rok wcześniej. Eksport do Hiszpanii, drugiego największego odbiorcy, podwoił się do blisko 200 tys. t. Na kolejnych czterech miejscach znajduje się Dania, Finlandia, Holandia i Czechy.

Kukurydza jest następnym najważniejszym zbożem w polskim eksporcie, choć w 2013 r. zanotowano spadek jej wywozu. Za granicę wysłano 885 tys. t tego ziarna, tj. o 15 % mniej niż w 2012 r. Tak jak w odniesieniu do innych gatunków zboża z wykluczeniem owsa głównym odbiorcą są Niemcy. Eksport w tym kierunku w 2013 r. wzrósł o 13% do 484 tys. t, co stanowiło 55% całego wolumenu wysyłkowego. Duże znaczenie ma również eksport do Irlandii oraz pobliskich krajów UE, a więc tych położonych wokół Morza Bałtyckiego albo na południe od Polski - informuje Bank BGŻ w 331 numerze Agro Tygodnia.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!