Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek zbóż w kraju (03.06.2018)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na przełomie maja i czerwca 2018 r. ceny zbóż uległy nieznacznemu spadkowi. Poziom cen zbóż...

Na przełomie maja i czerwca 2018 r. ceny zbóż uległy nieznacznemu spadkowi. Poziom cen zbóż podstawowych był podobny do notowanego w drugim tygodniu maja. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny zakupu zbóż
 
Zakłady zbożowe objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 28.05 – 3.06.2018 r. za pszenicę konsumpcyjną płaciły 686 zł/t, a więc o 1% mniej niż w poprzednim tygodniu. Równocześnie ziarno to było tańsze o 0,2% niż miesiąc wcześniej i o 5% niż przed rokiem.
 
Za żyto konsumpcyjne otrzymywano 568 zł/t, czyli o 0,5% mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena tego zboża była niższa o 1% od notowanej przed miesiącem i o 13% niż przed rokiem.
 
Cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się w granicy 666 zł/t, a zatem mniejszym o 1% niż tydzień wcześniej i o 2% niż przed miesiącem. Cena tego zboża była zbliżona do notowanej przed rokiem.
 
Kukurydzę w kraju skupowano po 678 zł/t, tj. o 0,5% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego ziarna była o 2% wyższa od uzyskanej miesiąc wcześniej, ale o 4% niższa niż przed rokiem.
 
Ceny na rynkach zagranicznych
 
W pierwszym tygodniu czerwca 2018 r. na monitorowanych rynkach zagranicznych odnotowano zniżki cen zbóż. W USA w notowaniu z 6.06.2018 r. eksportowa cena pszenicy HRW (na bazie FOB) ukształtowała się na poziomie 215 EUR/t, a pszenicy SRW – 189 EUR/t, w obu przypadkach o 2% mniejszym niż przed tygodniem. W tym czasie w portach Morza Czarnego pszenica konsumpcyjna uległa spadkowi o 3% do 176 EUR/t. Jedynie we Francji za zboże to płacono więcej o 2% do 183 EUR/t.
 
Za jęczmień paszowy w portach Morza Czarnego otrzymywano 173 EUR/t, a we Francji – 174 EUR/t. Ceny te były mniejsze niż przed tygodniem odpowiednio o 3% i 2%.
 
Eksportowa cena kukurydzy w USA w ciągu tygodnia zmniejszyła się o 6% do 150 EUR/t, a w portach Morza Czarnego – o 3% do 161 EUR/t. We Francji za ziarno to uzyskiwano 171 EUR/t o 2% mniej niż przed tygodniem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania

  Do obszarów proekologicznych (EFA) w ramach zazielenienia rolnicy mogą zaliczyć liczne elementy, o ile spełniają one warunki uznawania ich za obszary EFA, w tym międzyplony lub pokrywę zieloną w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl