| Autor: redakcja1

Rynek zbóż w kraju (15.01.2017)

Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż. Analiza obejmuje okres od 9 do 15 stycznia 2017 roku.

Rynek zbóż w kraju (15.01.2017)

Ceny pszenicy


W dniach 9–15 stycznia 2017 r. zakłady zbożowe objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW pszenicę konsumpcyjną skupowały po 682 zł/t, czyli o 1,5% drożej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była wyższa o 5% niż przed miesiącem i o 1,5% niż przed rokiem.

 

Ceny pszenicy konsumpcyjnej zwiększyły się też w dziewięciu innych krajach UE. Przeciętna unijna cena tego zboża wyniosła 157 EUR/t - 684 zł/t i była zbliżona do notowanej w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 3% droższe niż przed miesiącem, ale o 3% tańsze niż rok wcześniej. Krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej była o 10,5% mniejsza niż w Niemczech oraz we Francji. Jednocześnie pszenica w Polsce kosztowała więcej o 11% niż w Czechach oraz o 17% niż na Słowacji i na Węgrzech.
 

Ceny żyta
 

Krajowa cena zakupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 543 zł/t wobec 541 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena tego zboża była o 1% wyższa niż miesiąc wcześniej i niż przed rokiem.
 

Ceny jęczmienia
 

Za jęczmień paszowy w kraju uzyskiwano 600 zł/t, a zatem o 1% mniej niż tydzień wcześniej, ale o 3% więcej niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku zboże to było o 3% tańsze.

 

Na obszarze UE za jęczmień paszowy, podobnie jak przed tygodniem, płacono 147 EUR/t - 642 zł/t. Cena ta była o 4% wyższa niż przed miesiącem, ale o 3% niższa niż rok wcześniej. Krajowa cena jęczmienia była mniejsza o 7% od średniej unijnej oraz o 7% niż w Niemczech, ale o 31% większa niż na Litwie.
 

Ceny kukurydzy
 

Krajowa cena zakupu kukurydzy wyniosła 645 zł/t . Kukurydza była droższa o 3% niż w poprzednim tygodniu i o 4,5% niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 7,5% tańsze niż przed rokiem.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!