Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Rynek zbóż w kraju (6.05.2018)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na rynku krajowym na przełomie kwietnia i maja 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny...

Na rynku krajowym na przełomie kwietnia i maja 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Ceny zakupu zbóż
 
W dniach 23.04 – 6.05.2018 r. w zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną płacono 687 zł/t, a więc o 2% więcej niż w poprzednim notowaniu, ale o 3% mniej niż w końcu marca br. Jednocześnie zboże to było o 2% tańsze niż przed rokiem.
 
Za żyto konsumpcyjne w kraju otrzymywano 575 zł/t, czyli o więcej 2% niż w notowaniu tydzień wcześniej i o 2% niż w końcu marca. Cena tego zboża była jednak mniejsza o 2% niż w analogicznym okresie 2017 r.
 
Cena jęczmienia paszowego ukształtowała się w granicy 679 zł/t, a zatem wyższym o 0,5% niż w poprzednim tygodniu i o 1% niż w końcu marca br. Cena tego ziarna była o 9% większa od notowanej przed rokiem.
 
Cena zakupu kukurydzy wyniosła 667 zł/t i kosztowała więcej o 1% niż w poprzednim notowaniu i o 4% niż w końcu marca br. Zboże to było jednak o 2% tańsze niż rok wcześniej.
 
Ceny na rynkach zagranicznych
 
Na monitorowanych rynkach zagranicznych eksportowe cen zbóż sporo wzrosły. Przyczyniła się do tego m.in. susza w USA w rejonach upraw pszenicy HRW. W notowaniu z 2 maja 2018 r. w USA eksportowa cena pszenicy HRW (na bazie FOB) ukształtowała się w granicy 211 EUR/t, tj. o 5% wyższej niż przed tygodniem, a SRW – o 7% do 196 EUR/t. We Francji za pszenicę konsumpcyjną płacono 174 EUR/t, a w portach Morza Czarnego – 178 EUR/t, odpowiednio o 3% i 1,5% drożej w stosunku do notowań sprzed miesiąca.
 
Eksportowa cena jęczmienia paszowego zarówno w portach Morza Czarnego, jak i we Francji wyniosła 178 EUR/t i była wyższa niż przed tygodniem stosunkowo o 0,5% i o 3%.
 
Za kukurydzę w USA płacono 163 EUR/t, a w portach Morza Czarnego – 171 EUR/t. Ceny te były w obu przypadkach o 2% wyższe niż przed tygodniem. W tym czasie cena tego zboża we Francji zwiększyła się o 3% do 170 EUR/t.

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe
 • Susza dotknęła zboża, truskawki, krzewy i drzewa owocowe

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania

  Do obszarów proekologicznych (EFA) w ramach zazielenienia rolnicy mogą zaliczyć liczne elementy, o ile spełniają one warunki uznawania ich za obszary EFA, w tym międzyplony lub pokrywę zieloną w...




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl