| Autor: redakcja1

Rynek zbóż w kraju (8.07.2018)

Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż.

Rynek zbóż w kraju (8.07.2018)
Ceny zakupu zbóż
 
Szacuje się, że tegoroczne żniwa w zależności od regionu kraju rozpoczęły się sporo wcześniej niż przed rokiem. Susza rolnicza występująca na znacznym obszarze Polski przyczyniła się do zmniejszenia okresu wegetacji zbóż, a w wyniku do szybszego ich dojrzewania. Bardzo duże niedobory wody i największe straty w uprawach zaobserwowano na glebach lekkich.
 
Zgodnie z informacjami z OT KOWR na terenie kraju realizowane są żniwa jęczmienia ozimego. Najbardziej zaawansowane zbiory tego zboża są na zachodzie i południu kraju. W większości rejonów kraju rozpoczęto również zbiory innych ozimin. Pierwsze partie zboża są już kierowane do skupu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie. Wzrost podaży jęczmienia ozimego do skupu spowodował, że w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. cena jęczmienia uległa spadkowi. Ceny pozostałych monitorowanych zbóż się zwiększyły.
 
Zakłady zbożowe w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 2–8 lipca 2018 r. pszenicę konsumpcyjną skupowano po 708 zł/t, czyli o 1% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była również o 2% wyższa niż miesiąc wcześniej, ale o 2,5% niższa niż przed rokiem.
 
Na rynku unijnym w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 171 EUR/t - 737 zł/t, a zatem o 2% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% więcej niż przed miesiącem. Krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się w granicy 164 EUR/t, tj. niższej o 4% od średniej unijnej. Była ona także mniejsza o 14,5% niż w Niemczech, o 9% niż we Francji, ale o 3% wyższa niż w Czechach i o 5% wyższa niż na Słowacji.
 
Za żyto konsumpcyjne w kraju otrzymywano 570 zł/t, czyli o 1% więcej niż tydzień wcześniej, ale o 1,5% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 12% tańsze niż rok wcześniej.
 
Cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 642 zł/t. Cena ta była mniejsza o 5% niż tydzień wcześniej i o 4,5% niż przed miesiącem. Jęczmień paszowy kosztował także o 1,5% mniej niż przed rokiem.
 
Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono 160 EUR/t - 690 zł/t. Cena ta była o 1% wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 4% niższa niż przed miesiącem. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro - 149 EUR/t była o 7% mniejsza od unijnej. Jednocześnie cena ta była niższa o 18% niż w Niemczech, o 13% niż we Francji, ale o 22% wyższa niż na Słowacji.
 
Kukurydzę w kraju sprzedawano po 693 zł/t względem 690 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena kukurydzy była większa o 0,5% od otrzymanej miesiąc wcześniej, ale o 3% niższa od notowanej przed rokiem.
 
Ceny na rynkach zagranicznych
 
W drugim tygodniu lipca br. na monitorowanych rynkach zagranicznych obserwowano spadek cen pszenicy. W USA w notowaniu z 11.07.2018 r. eksportowa cena pszenicy HRW (na bazie FOB) ukształtowała się w granicy 190 EUR/t, tj. o 1% mniejszej niż przed tygodniem, a pszenicy SRW – o 5% do 174 EUR/t. W tym czasie we Francji za pszenicę konsumpcyjną płacono 184 EUR/t, a więc o 1% taniej, a w portach Morza Czarnego – o 0,3% do 170 EUR/t.
 
Eksportowa cena jęczmienia paszowego w portach Morza Czarnego w obrębie tygodnia zwiększyła się o 5% do 175 EUR/t, a we Francji utrzymała się na poziomie – 176 EUR/t.
 
Za kukurydzę w USA uzyskiwano 133 EUR/t, czyli o 4% mniej niż przed tygodniem. Cena kukurydzy we Francji wyniosła 171 EUR/t, a w portach Morza Czarnego – 153 EUR/t. Ceny te były w obu przypadkach o 1% niższe niż przed tygodniem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!