Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek zbóż w Polsce w sezonie 2013/2014

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W najnowszym wydaniu Rynku Rolnego, Wiesław Łopaciuk i Katarzyna Klimek poinformowali, iż...

W najnowszym wydaniu Rynku Rolnego, Wiesław Łopaciuk i Katarzyna Klimek poinformowali, iż zbiory zbóż w Polsce w 2013 roku osiągnęły poziom nieznacznie niższy niż w roku poprzednim.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ze względu na spadek o 27% zapasów początkowych wobec poprzedniego okresu, w sezonie 2013/2014 krajowe zasoby zbóż zmniejszyły się o blisko 4%. Podobną dynamikę będzie można zaobserwować w przypadku podaży całkowitej, ze względu na szacowane obroty handlu zagranicznego.
 
Według Łopaciuk i Klimek, w analizowanym okresie możliwe są także przesunięcia w strukturze zużycia zboża. Zakładany jest bowiem spadek zużycia paszowego – o 3% do 15,3 mln ton, który zostanie zrekompensowany przez wzrost zużycia przemysłowego – o 18% do 3,4 mln ton.
 
Jednocześnie znacznie zmaleje popyt eksportowy – o około 20% do 3,9 mln ton, ale nadal będzie stosunkowo wysoki. Warto zauważyć, ze już w listopadzie ubiegłego roku z Polski wyeksportowano 447 tys. ton ziarna zbóż wobec 563,7 tys. ton w październiku. Wzrósł natomiast import i w jedenastym miesiącu wyniósł 126,9 tys. ton w stosunku do 116,8 tys. ton w relacji miesięcznej.
 
Eksperci z IERiGŻ zwracają uwagę także na fakt, iż ceny na rynku krajowym podążały za cenami na rynkach: globalnym i europejskim. W ostatnim miesiącu 2013 rok, ceny wszystkich zbóż kształtowały się na poziomie od 2,5% do 10% wyższym niż listopadzie. W ujęciu miesięcznym najbardziej podrożała kukurydza – o 10,6% oraz żyto – o 4,8%. natomiast w relacji rocznej, czyli wobec grudnia 2012 roku, zboża pozostawały tańsze od 11,2% do 27,5%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl