| Autor: redakcja1

Skup i handel zbożem w Polsce

Jak podaje Marcin Krzemiński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sezonie 2012/2013 zakupiono 6,8 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 5% więcej niż w sezonie poprzedzającym.

Skup i handel zbożem w Polsce
Mniejsze dostawy występowały jedynie w odniesieniu do pszenicy. Skup żyta był o prawie 200% wyższy niż przed rokiem, a jęczmienia o niemal 70%.

W okresie od października do maja skupiono prawie 2 mln ton kukurydzy, a więc więcej niż we wszystkich poprzednich sezonach, w tym rekordowym 2011/2012. Niemniej jednak udział skupu w produkcji w Polsce jest znacznie mniejszy niż w innych krajach i wynosi 31%.
 
Polska pierwszy raz od lat była w sezonie 2012/2013 eksporterem netto ziarna zbóż. Z naszego państwa wywieziono 3,8 mln ton ziarna, a więc o 250% więcej niż w sezonie wcześniejszym, przy czym było to po 1,3 mln ton pszenicy i kukurydzy, jak i również ponad 400 tys. ton jęczmienia i niemal 600 tys. ton żyta.
 
Jak podkreśla ekspert IERiGŻ większość eksportu zrealizowano w pierwszej części sezonu, kiedy różnice w cenie pomiędzy Polską a innymi państwami były większe.

Import ziarna w omawianym czasie spadł do niecałych 800 tys. ton w stosunku do 1,9 mln ton.
 
W tym okresie sprowadzano przede wszystkim pszenicę i kukurydzę. Spośród produktów pierwotnego przetwórstwa zwiększył się również eksport oraz import mąki i tzw. ziarna obrobionego inaczej. Natomiast zmniejszył się handel słodem, makaronem, a wyższe za to pieczywem i gotowymi paszami.
 
Pierwsze pół roku 2013 r. przyniosło wzrost przemiału zbóż i produkcji mąki pszennej, a obniżkę produkcji mąki żytniej. Poza tym zmniejszyła się również produkcja pieczywa i mieszanek paszowych dla zwierząt, chociaż przy większej produkcji makaronów - podaje Marcin Krzemiński.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!