| Autor: redakcja1

Spadek produkcji zbożowej w UE w 2014 r.

Jak wynika z prognoz Strategie Grains, unijna produkcja zbożowa w 2014 roku będzie niższa niż rok wcześniej i to pomimo szacowanego wzrostu zbiorów pszenicy miękkiej – podaje FAMMU/FAPA.

Spadek produkcji zbożowej w UE w 2014 r.
Zdaniem analityków SG, tegoroczne zbiory zbóż w UE mają wynieść 297 mln ton, a więc będą o 4,4 mln ton mniejsze w odniesieniu do minionego roku.
 
W tym roku produkcja pszenicy zwyczajnej w UE jest oceniana na 138 mln ton, czyli to o 2,4% więcej w porównaniu z 2013 rokiem. Prognoza ta opiera się na 3,8% zwiększeniu powierzchni upraw tego gatunku zboża w Unii do 24,1 mln ha. Natomiast plonowanie będzie minimalnie niższe i prawdopodobnie wyniesie 5,7 t/ha, a zatem to spadek o 0,1 t/ha w ujęciu rocznym.
 
Analitycy Strategie Grains przewidują wprawdzie obniżkę zbiorów pszenicy w krajach zaliczanych do unijnych liderów w jej produkcji, a więc głównie we Francji i Niemczech, ale i w Hiszpanii, Czechach oraz w Polsce – łącznie o 2,4 mln ton w relacji sezonowej, ma być on jednak z nadwyżką zrekompensowany przez wzrost zbiorów w Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o prognozę zbiorów dla Niemiec, to jest ona dość zastanawiająca, gdyż oficjalne przewidywania i szacunki w tym kraju, które wskazują na wzrost obszaru uprawy pszenicy ozimej.
 
W sezonie 2014/2015 SG przewiduje zmniejszenie powierzchni uprawy kukurydzy, żyta i jęczmienia w UE. Unijna produkcja jęczmienia jest prognozowana tylko na 54,5 mln ton, co oznacza aż 9% zniżkę sezon do sezonu. Mniejsze zbiory tego gatunku są spodziewane przede wszystkim w Niemczech, Rumunii oraz w Hiszpanii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!