| Autor: redakcja1

Szacunek krajowych zbiorów zbóż

W Polsce zbiory zbóż w 2020 r., pomimo suszy rolniczej trwającej od kwietnia do połowy maja bieżącego roku, wzrosły do rekordowego poziomu.

Szacunek krajowych zbiorów zbóż
Zwyżka zbiorów wynikała z lepszych plonów, gdyż areał zasiewów był podobny do notowanego rok wcześniej, tj. 7,9 mln ha. Według GUS tegoroczne zbiory zbóż łącznie, czyli wraz z kukurydzą, gryką i prosem osiągnęły poziom 33,5 mln ton, a więc wyższy o 16% od zbiorów w 2019 r.
 
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami ukształtowały się w granicy 29 mln ton, czyli o 16% większej niż rok temu. Wzrost zbiorów odnosił się do wszystkich rodzajów zbóż. Pszenicy zebrano 12 mln ton, a więc o 9% więcej niż w 2019 r., jęczmienia – o 14% do 3,8 mln ton, a żyta – o 25% do 3,1 mln ton.
 
Wyższe są również zbiory kukurydzy na ziarno. GUS wstępnie ocenia, że zbiory tego zboża w 2020 r. wyniosły 4,3 mln ton i były o ponad 16% większe niż przed rokiem. Obszar zasiewów zbóż ozimych pod zbiory w 2021 r., podobnie jak przed rokiem, oszacowano na 4,3 mln ha. Stan zasiewów ozimin, tj. mieszanek zbożowych, żyta, jęczmienia i pszenżyta przed wejściem w stan zimowego spoczynku był nieco lepszy od zeszłorocznego, natomiast pszenicy minimalnie słabszy.


Tagi:
źródło: