| Autor: redakcja1

Unijny rynek zbóż w sezonie 2016/2017

W sezonie 2016/2017, Unia Europejska odnotowała gorsze wyniki produkcji zbożowej w porównaniu z zeszłym sezonem. Spadek produkcji dotyczył głównie pszenicy.

Unijny rynek zbóż w sezonie 2016/2017
Szacunki Strategie Grains
 
Według Strategie Grains, tegoroczna produkcja zbóż w UE wyniosła 295,5 mln ton, a więc o 4,4% mniej niż przed rokiem. Unijną produkcję pszenicy zwyczajnej oceniono na 135,8 mln ton. Oznacza to wynik o 10% mniejszy od zeszłorocznego. W niektórych krajach odnotowano zarówno słabsze plony, jak i pogorszenie jakości ziarna. Dotyczy to w szczególności Francji, ale i np. krajów bałtyckich. Z kolei np. takie kraje jak Niemcy, Polska i Wielka Brytania mogą skorzystać na powstałej konfiguracji.
 
W ujęciu całościowym eksport pszenicy miękkiej z UE będzie jednak sporo niższy niż sezon wcześniej. Prognozuje się go na 23,4 mln ton, tj. o 360 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie i o ponad jedną czwartą mniej niż sezon wcześniej. Jak podaje FAMMU/FAPA, eksport z Francji jest przewidywany na zaledwie 4,9 mln ton względem 12,6 mln ton w poprzednim sezonie. Jak już wspomniano problemy z jakością ziarna występują też w krajach bałtyckich. Oznacza to większy odsetek pszenicy jakości paszowej. Francuscy analitycy oceniają, że od początku sezonu trzy kraje zaliczane do tej grupy wyeksportowały w sumie 2 mln ton pszenicy paszowej na rynek UE.
 
Jak ocenił Strategie Grains, w 2017 roku unijna produkcja jęczmienia wyniosła 59,7 mln ton. Jest to o 3% mniej niż w zeszłym sezonie. Natomiast w odniesieniu do kukurydzy, której żniwa jeszcze się nie zakończyły, prognoza tegorocznych zbiorów wyniosła 59,8 mln ton. Dla porównania w minionym sezonie, naznaczonym skutkami dotkliwej suszy, UE zebrała jedynie 56,9 mln ton ziarna tego gatunku. W bieżącym roku dobre wyniki produkcji kukurydzy odnotowały Węgry i inne kraje centralnej Europy, co częściowo zrównoważyło straty w zachodniej i południowo-wschodniej części kontynentu.
 
Szacunki Komisji Europejskiej
 
Według Komisji Europejskiej, w sezonie 2016/2017 unijna produkcja zbożowa jest oceniana na 294,839 mln ton, czyli o 5% mniej w porównaniu do wyniku z poprzedniego sezonu. Zniżkę zbiorów odnotowano zwłaszcza w przypadku pszenicy miękkiej. Zbiory tego gatunku wyniosły 134,6 mln ton, czyli to spadek o 11% w skali roku. Mniej zebrano również jęczmienia 59,993 mln ton, obniżka o 1% w ujęciu roku, a także sorgo i pszenżyta. Wzrosła z kolei produkcja kukurydzy o 2,9%, durum o 1,8%, żyta o 3% oraz owsa o 7,9%.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!