| Autor: redakcja1

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Tanieje pszenica i kukurydza (05-09.01.2015)

Pierwszy tydzień stycznia br. przyniósł spadek notowań zbóż w kontraktach terminowych i to pomimo zapowiadanego przez Rosję zastosowania ceł w eksporcie zbóż, które mają obowiązywać już od lutego 2015 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Tanieje pszenica i kukurydza (05-09.01.2015)

Notowania zbóż

Notowania pszenicy w kontrakcie styczniowym na Euronext zmalały przez ostatni tydzień o 4,6% do 190,8 EUR/t, oddalając się tym samym od psychologicznej granicy 200 EUR/t, która to została minimalnie przekroczona w drugiej połowie grudnia 2014 r. W odniesieniu do kukurydzy w kontrakcie marcowym zniżka wyniosła 0,5% do 163,3 EUR/t.
 
Bieżący tydzień na giełdzie CBoT przyniósł wyraźne już obniżki notowań pszenicy i kukurydzy. Pod jego koniec notowania pszenicy w kontrakcie marcowym zmniejszyły się wobec zeszłego tygodnia o 3,9% do 208,3 USD/t, a kukurydzy odpowiednio o 0,7% do 155,2 USD/t.


Notowania zbóż

Kilka czynników może aktualnie wpływać na zniżkowy trend cenowy, w szczególności na rynku amerykańskim. Po pierwsze, są to słabe wyniki w wysyłce zbóż, znacznie poniżej oczekiwań analityków. W minionym tygodniu rzeczywista sprzedaż kukurydzy na rynki zagraniczne wyniosła 387 tys. ton w stosunku do spodziewanych 600-800 tys. ton, a pszenicy zaledwie 151 tys. ton w odniesieniu do prognozowanych 200-400 tys. ton.
 
Niemniej jednak obecnie amerykańskie ziarno nadal nie jest konkurencyjne w eksporcie. W ostatnim przetargu na dostawy pszenicy do Egiptu zorganizowanym przez GASC wygrały oferty francuskie. Prawdopodobnie na utrzymujące się słabe wyniki amerykańskiego wywozu negatywnie wpływa mocny dolar, natomiast konkurencyjność unijnych dostaw poprawia się w związku z ostatnim osłabieniem euro.


Ceny zbóż

Następnym czynnikiem wpływającym na ceny jest zmniejszenie się popytu na kukurydzę ze strony przemysłu biopaliwowego w USA, związany z obniżeniem tempa produkcji tego biopaliwa w ostatnich tygodniach w porównaniu do rekordowych poziomów odnotowywanych jeszcze w połowie grudnia 2014 r. Nie wiadomo, czy jest to wynik spadkowej tendencji cen ropy i malejących notowań bioetanolu, czy też związane jest to ze specyfiką okresu świątecznego i okołoświątecznego.
 
Na początku stycznia tego roku napłynęły niepokojące informacje dotyczące ryzyka strat mrozowych w oziminach w USA, w tym przede wszystkim w stanach Illinois i Indiana. Mróz może spowodować spustoszenie również we wschodniej części Europy, czyli w Rosji i na Ukrainie. W stosunku do Rosji tylko blisko połowa zasiewów ozimin jest przykryta wystarczającą warstwą śniegu chroniącą przed zimnem.

 Tagi:
źródło: