| Autor: redakcja1

Tydzień upłynął pod znakiem przeceny na giełdowym rynku pszenicy (7.04.2014)

Amerykańskie kontrakty na pszenicę taniały w minionym tygodniu (zwłaszcza na początku), ciągnąc w dół notowania pszenicy na giełdzie Matif.

Tydzień upłynął pod znakiem przeceny na giełdowym rynku pszenicy (7.04.2014)
Majowa seria pszenicy notowana w Chicago straciła w skali tygodnia blisko 4%, głównie pod wpływem poprawy pogody na uprawach pszenicy ozimej objętych suszą i uspokojenia sytuacji związanej z Krymem. W tym samym czasie (miniony tydzień) pszenica na giełdzie w Paryżu straciła na wartości niecałe 2%. Ciągle ceny omawianych kontraktów są wyższe od styczniowych minimów odpowiednio o 22% na giełdzie w Chicago i o ok. 10% na giełdzie Matif.
 
Utrzymuje się rekordowe tempo eksportu unijnej pszenicy w tym sezonie. W ubiegłym tygodniu KE wydała zezwolenia na eksport 596 tys. ton pszenicy miękkiej, a łącznie od początku sezonu eksport sięga już 23,3 mln ton (+49% r/r) i jest wyższy od rekordu w całym sezonie 2008/09, kiedy to UE wyeksportowała 22 mln ton pszenicy miękkiej. Niepokoje związane z pogodą powoli ustępują, za to mogą powrócić problemy związane z zaostrzeniem się sytuacji na wschodzie Ukrainy. Obserwując zdarzenia z ostatnich dni i godzin wydaje się, że Rosja wzniecając ruchy separatystyczne na wschodzie Ukrainy, stara się powtórzyć „scenariusz krymski”, tym bardziej że Europa Zachodnia pozostała bierna na wcześniejsze poczynania Putina. Inwestorzy finansowi (spekulanci) nadal obstawiają zaostrzenie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Według piątkowego raportu CFTC (komisja nadzorująca rynek futures w USA) w tygodniu kończącym się 1-go kwietnia inwestorzy finansowi kupowali (netto) kontrakty na kukurydzę i pszenicę na giełdzie w Chicago. Grupa ta w ciągu tygodnia powiększyła o 36 549 kontraktów długą pozycji netto w kukurydzy do 275 836 kontraktów. Jest to największa pozycja długa netto (przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi) od grudnia 2012 roku.

Inwestorzy finansowi powiększyli także o 8 533 kontraktów swoją pozycję długą netto w pszenicy do 45 025 kontraktów. Jest to wynik największy od listopada 2012 roku.

W ubiegłym tygodniu napłynęły na rynek bardzo dobre prognozy dla tegorocznych zbiorów zbóż i soi, zwłaszcza te przedstawione przez FAO. W tym tygodniu w czwartek USDA zaprezentuje swoje comiesięczne szacunki bilansu na rynkach rolnych. Wydaje się jednak, że prognozy będą mieć drugorzędne znaczenie, jeśli pojawią się oznaki wskazujące na możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego między Rosją i Ukrainą.

Śledź notowania oleistych na Gospodarz.pl

Tygodniowe zmiany notowań (najbliższa seria futures – zamknięcie z 28-03 do 4-04-2014):
  • Matif - pszenica (maj14): -1,6% (-3,5 euro/t);
  • Matif - kukurydza (czerwiec14): -0,5% (-1,0 euro/t);
  • Matif – rzepak (maj14): -0,9% (-3,5 euro/t);
  • Winnipeg – canola (maj 14): 0,2% (0,7 cad/t);
  • CBoT – pszenica (maj14): -3,7% (-9,5 usd/t);
  • CBoT – kukurydza (maj14): 2,0% (3,8 usd/t);
  • CBoT – soja (maj14): 2,6% (13,7 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!