Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sprawdzone rozwiązania sposobem na sukces w uprawie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Uprawa roślin to bardzo często loteria. Głównym czynnikiem dyktującym warunki wegetacji jest...

Uprawa roślin to bardzo często loteria. Głównym czynnikiem dyktującym warunki wegetacji jest pogoda. Niestety w przypadku upraw polowych nie mamy na nią wpływu, a to ona decyduje o powodzeniu podjętych działań – zauważa Artur Kozera.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W poprzednim roku niestety warunki atmosferyczne nie były zbyt sprzyjające, co miało odzwierciedlenie w plonach. GUS ocenia zbiory zbóż ogółem w Polsce w 2013 r. na minimalne, bo o 0,6% mniejsze niż rok wcześniej, a więc na 28,4 mln t.
 
W tym czasie zwiększyła się produkcja pszenicy, żyta i pszenżyta, a minimalnie spadła jęczmienia. Zaskoczeniem jest szacowany wzrost produkcji kukurydzy o 1,2% do 4,0 mln t. Taki stan rzeczy wynikał z większej o 12,9% obszaru uprawy, przy niższych o 10,5% średnich plonach. Związane to było niewątpliwie z przebiegu warunków pogodowych.
 
Jak wylicza Kozera, do niekorzystnych czynników należały: przedłużająca się zima, która uniemożliwiła terminowe rozpoczęcie wiosennych prac polowych oraz spowodowała znaczne opóźnienie siewów zbóż jarych, bardzo późne ruszenie wegetacji roślin ozimych i trwałych użytków zielonych.
 
Dopiero w drugiej dekadzie kwietnia ruszyła wegetacja roślin i była ona opóźniona w odniesieniu do terminów średnich wieloletnich o około 3 tygodnie. Poza tym występujące w maju i czerwcu intensywne opady deszczu, powodujące rejonami podtopienia i zalania pól, a także mniejsza ilość stosowanych przez rolników zabiegów agrotechnicznych i uprawek pielęgnacyjnych spowodowanych brakiem możliwości wjazdu na nasiąknięte wodą pola oraz niedostateczne działanie środków ochrony roślin i herbicydów spowodowane trudnymi warunkami meteorologicznymi, przyczyniły się do zwiększenia zagrożenia porażenia roślin chorobami grzybowymi spowodowanych wysoką temperaturą powietrza i dużą wilgotnością.
 
W ten sposób wynikła konieczność wykorzystywania w produkcji takich technologii nawożenia, które działały dwukierunkowo. W tym przypadku sprawdziły się sposoby odżywiania mineralnego, które oprócz dostarczania składników pokarmowych wpływały także na metabolizm roślin.
 
Za przykład sposobu reakcji roślin na stresy, Kozera podaje człowieka: gdy boli nas głowa, to nie wystarczy tylko dostarczyć pożywienia, aby wyeliminować ból, trzeba "czegoś jeszcze". W naszym przypadku jest to tabletka przeciwbólowa. Podobnie dzieje się w przypadku roślin uprawnych, nie wystarczy tylko dostarczyć składników pokarmowych, potrzeba "tego czegoś". Tym czymś jest dostarczenie substancji biostymulujących, które wpłyną na tempo i jakość przebiegu procesów fizjologicznych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl