| Autor: redakcja1

Ukraina będzie miała rekordowe zapasy zbóż

Zdaniem Ukraińskiego Związku Handlarzy Zbożem (UGA) zapasy zbóż na koniec nowego sezonu (2022/23) mogą osiągnąć rekordowe 25 mln ton z powodu zatrzymania eksportu drogą morską, a w najgorszym scenariuszu mogą wzrosnąć do 43 mln ton, jeśli wspomniany eksport nie ruszy.

Ukraina będzie miała rekordowe zapasy zbóż
UGA prognozuje, że ukraiński eksport zbóż w nowym sezonie może osiągnąć 30 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy i 15 mln ton kukurydzy. Jednocześnie UGA zauważa, że obecne możliwości eksportowe (z wykluczeniem portów) nie pozwolą przekroczyć 18 mln ton w sezonie 2022/23.

Stąd tak ważne jest odblokowanie ukraińskiego eksportu drogą morską nad którym pracuje teraz ONZ wspólnie z Turcją. Rosja deklaruje w ostatnich dniach chęć współpracy w tym zakresie, ale jak zwykle może się skończyć tylko na deklaracjach. Tym bardziej, że Rosja okupuje wszystkie porty na Morzu Azowskim i szykuje się do desantu na Odessę (Morze Czarne).

Zbiory zbóż spadną na Ukrainie o przynajmniej 1/3

Trwająca wojna sprawi, że zbiory zbóż na Ukrainie będą w tym roku znacznie mniejsze niż zwykle. Ukraiński Związek Handlowców Zbożem (UGA) prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 19,2 mln ton (spadek z rekordowych 33 mln ton w 2021 r.), kukurydzy - 26,1 mln ton (spadek z 37,6 mln ton w ubiegłym roku) oraz jęczmienia - 6,6 mln ton (10,1 mln ton w roku ubiegłym).


Tagi:
źródło: