| Autor: kkj6

W pszenicy ozimej pojawiają się skrzypionki

W południowych rejonach Polski w pszenicy ozimej można znaleźć skrzypionki.

W pszenicy ozimej pojawiają się skrzypionki

Niemniej jednak najwięcej strat wywołują właśnie larwy tego szkodnika, gdyż przede wszystkim atakują one liść podflagowy oraz flagowy generujące plony. To właśnie w etapie strzelania w źdźbło pojawiają się larwy.


Są one koloru żółto-brunatnego i mają czarną główkę oraz są lepkie w dotyku. Żywią się miękiszem i zdrapują go wzdłuż nerwów liści. To one są odpowiedzialne za pojawienie się tak charakterystycznych podłużnych białych plam znajdujących się wzdłuż nerwów liści.


Co jest niezwykle istotne, otóż ten szkodnik może występować w uprawach pszenicy ozimej nawet do końca dojrzałości mlecznej. Niestety ekonomiczne straty spowodowane przez skrzypionki mogą sięgać nawet do 40 procent całego plonu.


Jeżeli rozchodzi się o progi szkodliwości ekonomicznej to na jednym źdźble występuje 1-1,5 larwy w przypadku jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta oraz 0,5-1 larwy na jednym źdźble w uprawach jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!