| Autor: redakcja1

Zbiory pszenicy na Ukrainie sięgną 25 mln ton

Firma analityczna UkrAgroConsult zwiększyła szacunki zbiorów pszenicy miękkiej na Ukrainie w 2016 roku do 24,8 mln ton z poprzednich 23,3 mln ton.

Zbiory pszenicy na Ukrainie sięgną 25 mln ton

Zbiory zbóż i rzepaku na Ukrainie

Jak zauważa FAMMU/FAPA, korekta ta uwzględnia najnowsze, oficjalne prognozy obszaru upraw pszenicy, które zostały skorygowane z 6 mln ha do 6,2 mln ha. Plony pszenicy mają wynieść 4 tony z ha.
 
Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa, do tej pory ukraińscy rolnicy zebrali 16,6 mln ton pszenicy z 65% areału przeznaczonego pod ten gatunek. Plony wyniosły 3,96 t/ha. Dla porównania w 2015 roku powierzchnia upraw pszenicy na Ukrainie wynosił 6,7 mln ha, a przeciętne plony kształtowały się w zbliżonej wysokości co aktualnie, tj. 4 t/ha. W minionym sezonie kraj zebrał 26,5 mln ton pszenicy.
 
W przypadku jęczmienia dotychczas zebrano 7,3 mln ton ziarna z 78% powierzchni przeznaczonej pod ten gatunek. Całkowita produkcja jęczmienia jest przewidywana na 9,4 mln ton.
 
Postępy zbiorów rzepaku są aktualnie bardzo zaawansowane. Pozostały jeszcze do zebrania nasiona ze 100 tys. ha. Prognozy wskazują na produkcję ukraińskiego rzepaku w wysokości około 1,2 mln ton w odniesieniu do 1,7 mln ton w zeszłym sezonie. Nadwyżka wywozowa tego gatunku oleistych pozostaje zatem w granicy mniejszej niż 1 mln ton, po raz pierwszy od zbiorów w 2007 roku.


Tagi:
źródło: