| Autor: redakcja1

Copa-Cogeca prognozuje wyższe zbiory zbóż w UE

Copa-Cogeca oceniła tegoroczne zbiory zbóż w Unii Europejskiej na 317,7 mln ton, a więc jest o 6,1% wyżej niż w minionym roku – podaje FAMMU/FAPA.

Copa-Cogeca prognozuje wyższe zbiory zbóż w UE

Zbiory zbóż w UE

W perspektywie bardzo wysokich zbiorów pojawiają się pytania, czy UE posiada wystarczającą powierzchnię do przechowywania tak sporej ilości ziarna. Jak wynika z danych Copa-Cogeca, w 2014 r. Unia zebrała 146,03 mln ton pszenicy miękkiej, czyli o 4,2% więcej niż sezon wcześniej. Szacunki te przewyższają o 400 tys. ton oficjalne prognozy KE.

Zbiory pszenicy

Na wzrost zbiorów pszenicy złożyły się zarówno wyższa powierzchnia upraw tego gatunku w Unii o 3,9%, jak i poprawą plonowania - zwyżka o 4,2% w skali roku. Produkcja kukurydzy została oceniona na 70,6 mln ton, czyli o 8,1% więcej w odniesieniu do sezonu 2013/2014.

Zbiory kukurydzy

W odniesieniu do kukurydzy zwyżka produkcji wynikała także z uwagi na wzrost powierzchni upraw o 6,3% w skali roku, jak i większego plonowania o 1,7%. Szacunek produkcji jęczmienia w UE oceniony przez Copa - Cogeca w wysokości 58,1 mln ton, jest również większy w porównaniu do ostatnich ocen KE wynoszących 57,8 mln ton.
 
Copa-Cogeca zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia wystarczającej infrastruktury do przechowywania i transportu zbóż w Unii Europejskiej. Staje się to tym bardziej naglące w tych realiach rynkowych – wyjątkowego urodzaju zbóż i oleistych w UE oraz sporej konkurencji w wysyłce.


Tagi:
źródło: