Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KE szacuje straty z powodu embarga

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, skutki rosyjskiego embarga na eksport produktów...

Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, skutki rosyjskiego embarga na eksport produktów spożywczych z UE dotkną najbardziej Litwę, Polskę, Niemcy, Holandię i Danię – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport rolno-spożywczy do Rosji


Wartość eksportu rolno-spożywczego z pięciu państw członkowskich UE do Rosji o największym udziale w wysyłce w 2013 r. wyniosła: dla Litwy – 927 mln EUR, Polski – 841 mln EUR, Niemiec 595 mln EUR, Holandii – 528 mln EUR i Danii – 377 mln EUR.

Eksport wieprzowiny do Rosji
 

Natomiast wartość sprzedaży wieprzowiny i kiełbas z UE do Rosji sięgnęła blisko 969 mln EUR. Największymi unijnymi dostawcami tych produktów na rynek rosyjski były w ubiegłym roku Niemcy – 248,5 mln EUR, Dania – 216,8 mln EUR i Polska 145,1 mln EUR.

Eksport drobiu do Rosji
 

Z kolei wartość wysyłek mięsa i podrobów z drobiu wyniosła 78,2 mln EUR, a największy udział miały w tym przypadku: Francja – 18,3 mln EUR, Węgry – 14,4 mln EUR, Holandia – 10,1 mln EUR i Polska – 8,5 mln EUR.

Rosja drugim importerem żywności z UE


Rosja jest drugim pod względem wielkości importerem produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej. W 2013 r. na ten rynek trafiło niemal 10% unijnego eksportu rolnego o wartości 11 mld EUR. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, wartość wywozu produktów objętych embargiem wyniosła w minionym roku 5,25 mld EUR, tj. niemal połowę wysyłki do Rosji.
Zakaz importu wieprzowiny
 
Jednakże niektóre produkty zostały już wcześniej objęte obostrzeniami, jak wieprzowina pod koniec stycznia 2014 roku, a to z powodu afrykańskiego pomoru świń na Litwie i w Polsce czy polskie owoce i warzywa od 1 sierpnia br. Wprowadzone zakazy mają być zrekompensowane zwiększonymi zakupami produktów z m.in. Brazylii - mięsa i Nowej Zelandii - serów.

Wzrost cen żywności w Rosji
 

Rosyjski import żywności stanowi aktualnie około połowę krajowego spożycia. Eksperci oceniają, że wprowadzone embargo może doprowadzić do sporych wzrostów cen artykułów spożywczych na rynku rosyjskim i inflacji, która w pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła blisko 8%.

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0
2014-09-01 11:26:55, napisał: minister_kopek

a niech płacą, skoro tego chcą to niech płacą i 3 razy więcej za wszystko, w końcu rząd FR stać, a mieszkańcami nikt przejmować się nie będzie. Nie u nich.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl