| Autor: redakcja1

KE szacuje straty z powodu embarga

Jak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, skutki rosyjskiego embarga na eksport produktów spożywczych z UE dotkną najbardziej Litwę, Polskę, Niemcy, Holandię i Danię – podaje FAMMU/FAPA.

KE szacuje straty z powodu embarga

Eksport rolno-spożywczy do Rosji


Wartość eksportu rolno-spożywczego z pięciu państw członkowskich UE do Rosji o największym udziale w wysyłce w 2013 r. wyniosła: dla Litwy – 927 mln EUR, Polski – 841 mln EUR, Niemiec 595 mln EUR, Holandii – 528 mln EUR i Danii – 377 mln EUR.

Eksport wieprzowiny do Rosji
 

Natomiast wartość sprzedaży wieprzowiny i kiełbas z UE do Rosji sięgnęła blisko 969 mln EUR. Największymi unijnymi dostawcami tych produktów na rynek rosyjski były w ubiegłym roku Niemcy – 248,5 mln EUR, Dania – 216,8 mln EUR i Polska 145,1 mln EUR.

Eksport drobiu do Rosji
 

Z kolei wartość wysyłek mięsa i podrobów z drobiu wyniosła 78,2 mln EUR, a największy udział miały w tym przypadku: Francja – 18,3 mln EUR, Węgry – 14,4 mln EUR, Holandia – 10,1 mln EUR i Polska – 8,5 mln EUR.

Rosja drugim importerem żywności z UE


Rosja jest drugim pod względem wielkości importerem produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej. W 2013 r. na ten rynek trafiło niemal 10% unijnego eksportu rolnego o wartości 11 mld EUR. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, wartość wywozu produktów objętych embargiem wyniosła w minionym roku 5,25 mld EUR, tj. niemal połowę wysyłki do Rosji.
Zakaz importu wieprzowiny
 
Jednakże niektóre produkty zostały już wcześniej objęte obostrzeniami, jak wieprzowina pod koniec stycznia 2014 roku, a to z powodu afrykańskiego pomoru świń na Litwie i w Polsce czy polskie owoce i warzywa od 1 sierpnia br. Wprowadzone zakazy mają być zrekompensowane zwiększonymi zakupami produktów z m.in. Brazylii - mięsa i Nowej Zelandii - serów.

Wzrost cen żywności w Rosji
 

Rosyjski import żywności stanowi aktualnie około połowę krajowego spożycia. Eksperci oceniają, że wprowadzone embargo może doprowadzić do sporych wzrostów cen artykułów spożywczych na rynku rosyjskim i inflacji, która w pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła blisko 8%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!