Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost cen zbóż na światowych rynkach

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Index cen GOI2, w porównaniu z sierpniem 2017 r. wzrósł o 2,5%, na co złożyła się przede...

Index cen GOI2, w porównaniu z sierpniem 2017 r. wzrósł o 2,5%, na co złożyła się przede wszystkim zwyżka wzrost cen pszenicy o 5,4% i jęczmienia o 8%. Nie było za to większych zmian cen kukurydzy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrost cen wynikał z niższej podaży ziarna z nowych zbiorów u czołowych, zamorskich eksporterów, dużego popytu przywozowego, trudności logistycznych z uwagi na sztormy na Atlantyku oraz z niekorzystnych warunków agroklimatycznych na południowej półkuli. Zwiększenie się cen na światowych rynkach częściowo przełożyło się na rynki europejskie, ale tu zwyżkę cen ograniczała duża podaż ziarna z nowych zbiorów w rejonie portów Morza Czarnego i w Europie Zachodniej, zwłaszcza we Francji.
 
W porównaniu z wrześniem 2016 r. indeks cen zbóż był wyższy o 2,2%. W sierpniu 2017 r. na krajowym rynku nastąpiła sezonowa zniżka cen skupu zbóż z dominacją odmian ozimych, ale ceny zbóż jarych oraz ceny na targowiskach nadal rosły. Wynikało to z opóźnianych żniw.
 
W porównaniu z lipcem pszenica i żyto potaniały odpowiednio o 8 i 12,3%, a jęczmień i kukurydza podrożały o 4,5%. W sierpniu 2017 r., w porównaniu z sierpniem 2016 r., zboża w skupie kosztowały więcej od 6,6 do 8,2%, a na targowiskach od 7,9 do 13,6%.
 
W okresie pierwszych dwóch miesięcy sezonu 2017/2018 do skupu trafiło 2,69 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 7,4% więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu. Skupiono 1,76 mln ton pszenicy względem 1,70 mln ton sezon wcześniej, 647 tys. ton żyta wobec 647 tys. ton, 412 tys. ton jęczmienia w odniesieniu do 319 tys. ton, 241 tys. ton pszenżyta w porównaniu do 252 tys. ton oraz mniejsze ilości pozostałych zbóż. Jak zaznacza Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, skup zbóż w sierpniu 2017 r. był znacznie większy niż rok wcześniej.
 
W lipcu 2017 r. z Polski wywieziono tylko 95,5 tys. ton ziarna zbóż wobec 103 tys. ton w poprzednim miesiącu, w tym 14 tys. ton pszenicy, 12 tys. ton żyta, 30 tys. ton kukurydzy, 25 tys. ton jęczmienia, a także mniejsze ilości pozostałych zbóż. Import ziarna wyniósł 161 tys. ton w stosunku do 264 tys. ton w czerwcu 2017 r. Zmalał eksport mąk oraz słodu, a wzrósł kasz i grysików oraz ziaren obrobionych inaczej. Wyższy był też zakup tylko mąk pszennych oraz kasz i grysików. Eksport produktów przetworzonych wyraźnie się zwiększył. Wzrósł też import ciast makaronowych i pieczywa, a zmalał wyrobów otrzymywanych prze prażenie i spęcznianie ziarna.
 
Przemysłowe przemiały zbóż zwiększyły się w lipcu br., w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 5,0%, skutkiem czego wzrosła produkcja mąk oraz większości pozostałych produktów zbożowych. Wyższa była tylko produkcja makaronu. Mniej wytworzono także pasz dla zwierząt.
 
W lipcu 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się ceny producenta i ceny detaliczne większości produktów zbożowych. Wzrosły jedynie ceny producenta mąki poznańskiej. Podrożały mieszanki przemysłowe dla bydła, loch, tuczników, prosiąt i kur niosek. Natomiast ceny mieszanek przemysłowych kurcząt zmalały. Nie były to jednak duże zmiany. We wrześniu 2017 r. ceny zbóż na większości europejskich rynków cechowała nieznaczna tendencja wzrostowa.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Krótsze terminy stosowania nawozów
 • Krótsze terminy stosowania nawozów

  Wiele sygnałów wskazuje na to, iż Prezes Rady Ministrów jeszcze przed wakacjami podpisze rozporządzenie z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu...
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków

  Eksport produktów rolno-spożywczych z Polski do naszych grupowych rywali (Senegalu, Kolumbii i Japonii) z tegorocznego Mundialu w Rosji jest nieznaczny. W 2017 roku łączna wartość eksportu...
 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl