Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca...

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca (grudzień 2016 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowały się niekorzystnie (biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz popytu na produkty rolne). Jednocześnie utrzymywała się, odnotowana w II półroczu 2015 r., tendencja wzrostu ocen pozytywnych. Optymistyczne natomiast były prognozy na I półrocze 2017 r. dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego i zapotrzebowania na produkty rolne.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Koniunktura w rolnictwie

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ogólnie pesymistyczne opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych wykazywały pewne zróżnicowanie w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
 
Analiza sald odpowiedzi pokazuje, że:
 • po raz pierwszy od 2012 r. osoby kierujące gospodarstwami rolnymi osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej były mniej optymistyczne w ocenie koniunktury niż użytkownicy gospodarstw indywidualnych,
 • gospodarstwa wyraźnie ukierunkowane na produkcję zwierzęcą korzystniej oceniały bieżącą koniunkturę (grudzień 2016 r.), jak również zmiany jakie zaszły w II półroczu 2016 r. niż użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej również z optymizmem oceniali prognozowane zmiany w I półroczu 2017 r.
 • najmniej pesymistyczni w swoich ocenach byli młodzi rolnicy (w wieku 25-35 lat) oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie dłużej niż rok.
Bieżąca ocena (grudzień 2016 r.) sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, opłacalności produkcji rolniczej, jak również popytu na produkty rolne, była mniej pesymistyczna niż ocena dokonana przez respondentów w okresie od grudnia 2014 r.
 
Użytkownicy, którzy sygnalizowali w II półroczu 2016 r. zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów roślinnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży). Saldo odpowiedzi dla ogółu tych gospodarstw wynosiło minus 10,8 p. procentowego. W przypadku gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, odsetek opinii o wzroście sprzedaży produktów zwierzęcych zrównoważył odsetek opinii negatywnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF w woj. mazowieckim
 • Zniesienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych ASF w woj. mazowieckim

  Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie Nr 1 z dnia 12 stycznia 2018 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu siedleckiego i sokołowskiego.
 • Sytuacja na rynku cebuli
 • Sytuacja na rynku cebuli

  Z informacji podanych przez AMI wynika, że unijne zbiory cebuli w sezonie 2017/2018 wyniosły 6 mln t. W odniesieniu do sezonu poprzedniego, gdy odnotowano wysoką produkcję, zmniejszyły się o 1%....
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski

  W 2017 roku eksport pszenicy z Polski był wyraźnie mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.
 • Pogłowie bydła w grudniu 2017 r.
 • Pogłowie bydła w grudniu 2017 r.

  Jak wynika ze wstępnych danych GUS, pogłowie bydła w grudniu 2017 r. liczyło 6 035,5 tys. sztuk i było większe o 1,1% w odniesieniu do grudnia minionego roku. Wzrost liczebności stada bydła...
 • Rolniku, powiedz stop upadkom!
 • Rolniku, powiedz stop upadkom!

  „Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl