Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2016 r., jak i bieżąca (grudzień 2016 r.) koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych, kształtowały się niekorzystnie (biorąc pod uwagę salda odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz popytu na produkty rolne). Jednocześnie utrzymywała się, odnotowana w II półroczu 2015 r., tendencja wzrostu ocen pozytywnych. Optymistyczne natomiast były prognozy na I półrocze 2017 r. dotyczące sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego i zapotrzebowania na produkty rolne.

Koniunktura w gospodarstwach rolnych. Lepsze perspektywy na 2017 r.

Koniunktura w rolnictwie

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ogólnie pesymistyczne opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych wykazywały pewne zróżnicowanie w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
 
Analiza sald odpowiedzi pokazuje, że:
  • po raz pierwszy od 2012 r. osoby kierujące gospodarstwami rolnymi osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej były mniej optymistyczne w ocenie koniunktury niż użytkownicy gospodarstw indywidualnych,
  • gospodarstwa wyraźnie ukierunkowane na produkcję zwierzęcą korzystniej oceniały bieżącą koniunkturę (grudzień 2016 r.), jak również zmiany jakie zaszły w II półroczu 2016 r. niż użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w produkcji zwierzęcej również z optymizmem oceniali prognozowane zmiany w I półroczu 2017 r.
  • najmniej pesymistyczni w swoich ocenach byli młodzi rolnicy (w wieku 25-35 lat) oraz osoby prowadzące gospodarstwo rolne nie dłużej niż rok.
Bieżąca ocena (grudzień 2016 r.) sytuacji ogólnej gospodarstwa rolnego, opłacalności produkcji rolniczej, jak również popytu na produkty rolne, była mniej pesymistyczna niż ocena dokonana przez respondentów w okresie od grudnia 2014 r.
 
Użytkownicy, którzy sygnalizowali w II półroczu 2016 r. zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów roślinnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży). Saldo odpowiedzi dla ogółu tych gospodarstw wynosiło minus 10,8 p. procentowego. W przypadku gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, odsetek opinii o wzroście sprzedaży produktów zwierzęcych zrównoważył odsetek opinii negatywnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: