| Autor: redakcja6

Polska może przekroczyć kwotę mleczną o 2%

Z najnowszych informacji Agencji Rynku Rolnego wynika, że w okresie od kwietnia do końca grudnia 2013 roku do punktów skupu w Polsce dostarczono 7,6 mln ton mleka, czyli o około 1,17% więcej w relacji rocznej – podała FAMMU/FAPA.

Polska może przekroczyć kwotę mleczną o 2%
Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom po dziewięciu miesiącach sezonu kwotowego 2013/2014 osiągnął poziom 76,37%. Z kolei szacunkowy stopień wykorzystania ukształtował się na poziomie 76,21%.
 
W grudniu ubiegłego roku do podmiotów skupujących dostarczono 828,3 mln kg mleka, co oznacza o 6,2% więcej niż miesiąc wcześniej oraz o 7,2% więcej w relacji rocznej.
 
Przydział kwoty na 9 miesięcy obecnego sezonu to 7,43 mln ton, przy założeniu, że kwota sprzedaży bezpośredniej obejmie 1,5% całkowitej kwoty mlecznej. Zatem obecnie limit przekroczony został o około 2,3%.

Czytaj więcej o kwotach mlecznych na Gospodarz.pl
 
Z szacunków ARR wynika, że jeśli dynamika skupu mleka utrzyma się na porównywalnym poziomie, w najbliższym czasie może dojść do przekroczenia krajowej kwoty dostaw o ponad 2%. Przypomnijmy, iż w sezonie 2013/2014 kwota przysługująca Polsce wynosi 10,0558 mln ton i jest dzielona na dostawy hurtowe i sprzedaż bezpośrednią.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!