| Autor: redakcja1

Produkcja wołowiny w UE w 2014 r. wyniosła 7,5 mln ton

Jak szacuje Komisja Europejska w ostatnim raporcie z marca 2015 r. (Short Term Outlook for EU arable crops, dairy and meat markets – Winter 2015), w 2014 r. kraje Wspólnoty wyprodukowały (netto) 7 mln 546 tys. ton mięsa wołowego, a więc o 2,1% więcej niż rok wcześniej.

Produkcja wołowiny w UE w 2014 r. wyniosła 7,5 mln ton

Produkcja wołowiny

Jak  podaje FAMMU/FAPA, zwyżka po kilku latach stałej zniżki, została osiągnięta za sprawą rosnącego pogłowia krów mlecznych, a tym samym większej podaży zwierząt w rzeźniach. Poza tym większa ilość bydła mlecznego zaczęła częściej trafiać do uboju w wyniku spadkowego trendu cen na rynku mleka, a także z uwagi na ograniczenie produkcji ponad kwotę w sezonie 2014/2015. Ponadto niższe ceny pasz oraz dobra ich jakość, sprzyjały wzrostowi wagi ubijanych zwierząt.

 

W związku z tym, w 2014 r. liczba ubojów bydła w nowych krajach UE zwiększyła się o 10%, a tym czasem w „starej” piętnastce wzrosła jedynie o 1,2%. Co ciekawe w ujęciu wagowym, zwyżka produkcji była zbliżona i wyniosła 80 tys. ton. Jak przewiduje Komisja Europejska, w 2015 r. produkcja netto tego gatunku mięsa we Wspólnocie wzrośnie o 1,5% do 7 mln 658 tys. ton. Na zwyżkę tą złoży się zwiększona liczba krów mlecznych skierowana na ubój, przy rosnącym popycie na mięso płynącym z rynku wewnętrznego oraz spoza Unii.

Eksport wołowiny z UE

W 2014 r. unijny eksport mięsa wołowego zwiększył się aż o 29% - o 46 tys. ton do 207 tys. ton. Był to wynik silnego popytu płynącego z Hongkongu, zachodnich Bałkanów oraz Filipin będących nowym rynkiem zbytu. Perspektywy wysyłki na 2015 r. wyglądają równie obiecująco, m.in. za sprawą otwierającego się rynku amerykańskiego na unijną wołowinę, choć na razie tylko dla Irlandii a także powolne odblokowywanie się rynku tureckiego. Komisja szacuje, że w 2015 roku unijny eksport wołowiny może osiągnąć 224 tys. ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!