| Autor: redakcja6

Światowy rynek przetworów mleczarskich (I-II 2014)

W bieżącym roku rośnie światowa produkcja mleka. Niemniej duży popyt na przetwory mleczarskie powoduje, że ceny artykułów mleczarskich pozostają na wysokich poziomach – poinformował Bank BGŻ.

Światowy rynek przetworów mleczarskich (I-II 2014)
Z danych Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa wynika, że w drugiej połowie ubiegłego miesiąca w portach Oceanii, będącej największym eksporterem przetworów mleczarskich, masło podrożało o prawie 2% wobec końca stycznia, a jego cena oscylowała w granicach 4400-5050 USD/tonę. Oznacza to, że tłuszcz ten był o prawie 30% droższy wobec analogicznego okresu 2013 roku.
 
Z kolei ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) spadły nieznacznie, bo niespełna 1% w relacji miesięcznej i wyniosły 4700-5250 USD/tonę. Niemniej były o 38% wyższe w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. O prawie 1% potaniało także pełne mleko w proszku do 4900-5300 USD/tonę.
 
Inaczej kształtowała się natomiast sytuacja na rynku unijnym, ze względu na rosnącą podaż mleka i dobre warunki pogodowe, które wpłynęły na przewagę spadkowych tendencji cenowych. Dotyczy to przede wszystkim masła, w przypadku którego odnotowano w drugiej połowie lutego spadek o 6% wobec końca stycznia do poziomu 4675-5175 USD/tonę.
 
Nieco niższe spadki miały miejsce w obrębie mleka w proszku, na które w dalszym ciągu jest popyt importowy. Jednocześnie ceny mleka odtłuszczonego obniżyły się o 0,5% m/m do 4450-4725 USD/tonę, a mleka pełnego utrzymywały się na poziomie z końca stycznia – 4950-5300 USD/tonę.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!