| Autor: redakcja1

Pod ubiegłoroczne zbiory rolnicy zakupili 173 tys. ton kwalifikowanego materiału siewnego zbóż

Do otrzymania wysokich plonów o dobrych parametrach jakościowych potrzebne jest wykorzystanie materiału siewnego wysokiej jakości.

Pod ubiegłoroczne zbiory rolnicy zakupili 173 tys. ton kwalifikowanego materiału siewnego zbóż

Sprzedaż materiału siewnego

Na podstawie oceny rzeczoznawców GUS sprzedaż materiału siewnego zbóż podstawowych pod zbiory 2015 r. wynosiła 173 tys. t i była wyższa o 0,9% niż w poprzednim sezonie. Największy udział w sprzedaży materiału siewnego zbóż wysokiej jakości ma pszenica.
 
Sprzedaż kwalifikowanych nasion pszenicy wyniosła 84,7 tys. t i była o 2% większa niż pod zbiory 2014 r. Wyższa była też sprzedaż kwalifikowanych nasion pszenżyta i owsa odpowiednio o 4,7% i o 4,2%, które łącznej ilości sprzedaży materiału siewnego zbóż stanowiły odpowiednio 21% i 6%.
 
Rolnicy nabyli mniej pozostałych gatunków kwalifikowanego ziarna, a więc żyta – o 2,8% i jęczmienia – o 6%. Sprzedaż kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaków w sezonie 2014/2015 wyniosła ponad 52,5 tys. t i była także mniejsza o 5,2% niż przed rokiem.

W 2015 r. producenci rolni złożyli do ARR 79 tys. wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany o 1% więcej niż przed rokiem. W całkowitym obszarze gruntów ornych obsianych lub obsadzonych kwalifikowanym materiałem siewnym udział powierzchni obsianej zbożami wynosił ponad 92%, roślinami strączkowymi – 5%, a obsadzony ziemniakami – 3%.
 
ARR wypłaciła rolnikom z tego tytułu 117 mln zł do ponad 1,1 mln ha gruntów rolnych. Największe zainteresowanie otrzymaniem dotacji wystąpiło na terenie województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego odpowiednio 21% i 14%.


Tagi:
źródło: