| Autor: mikolaj

Ministerstwo Rozwoju o CETA: Ryzyka w sektorze rolnym są niewielkie. W umowie zabezpieczono interesy rolników

CETA (Comprehensive Economic Trade Agreement), czyli Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie to umowa o wolnym handlu UE z Kanadą. W imieniu państw członkowskich UE negocjacje prowadziła Komisja Europejska. Umowa CETA zakłada szeroką liberalizację handlu większością towarów i usług, zapewnienie dostępu do sektora zamówień publicznych i wzajemną ochronę inwestycji. Prezentujemy materiał przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, w którym omówiono korzyści wynikające z przyjęcia CETA oraz "obalono mity" związane z porozumieniem.

Ministerstwo Rozwoju o CETA: Ryzyka w sektorze rolnym są niewielkie. W umowie zabezpieczono interesy rolników

MIT

Kwestia polskich interesów gospodarczych. Dzięki tej umowie zacznie funkcjonować system, w ramach którego korporacje będą mogły skarżyć polski rząd za zmianę przepisów prawnych dotyczących warunków prowadzenia biznesu.


Odpowiedź

W umowie CETA potwierdzono prawo państwa do wprowadzenia regulacji w celu osiągnięcia uzasadnionych celów publicznych takich jak zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, środowisko, moralność publiczna, ochrona społeczna i konsumencka czy też promocja i ochrona różnorodności kulturowej, nawet jeżeli regulacje te mogą negatywnie wpłynąć na inwestycje zagraniczne czy też oczekiwania inwestorów zagranicznych co do zysku. Jest to bardzo ważna wytyczna dla trybunału w wydawaniu orzeczeń. Większość obowiązujących umów BIT zawartych przez Polskę, w tym z Kanadą, nie zawiera postanowień dotyczących prawa państwa do regulacji, więc CETA jest krokiem w kierunki lepszej ochrony interesów państwa w sporach z inwestorami. Umowa CETA wprowadza korzystniejsze postanowienia w zakresie gwarancji materialnych w porównaniu do umowy BIT z Kanadą. Można założyć, że umowa CETA przyczyni się więc do ograniczenia zakresu ryzyka odpowiedzialności odszkodowawczej Polski z tytułu naruszenia gwarancji realizowania inwestycji w Polsce w ramach sporów z powództwa inwestorów kanadyjskich.

MIT

Instytucje bankowe nie będą mogły być blokowane w potencjalnej sytuacji zmonopolizowania czy zoligarchizowania rynku bankowego.

Odpowiedź

CETA nie narusza prawa państwa do regulowania poszczególnych rynków, w tym rynku usług finansowych. Kompetencje regulatorów unijnych i narodowych, jak Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce nie ulegną zmianie w wyniku wejścia w życie CETA. CETA ułatwia dostęp do rynków usług finansowych stron, jednak zgodnie z obowiązującymi na tych rynkach zasadami i zastrzeżeniami przewidzianymi w samej umowie.

MIT

Umowa CETA ma niewiele wspólnego z wolnym handlem. Istnieją wyliczenia, że 467 stron CETA dotyczy ograniczeń w działalności unijnych firm w Kanadzie. Z kolei 455 stron dotyczy ograniczeń w działalności kanadyjskich firm w UE. Ponadto cła mają być znoszone stopniowo (przez 8 lat po 12,5 proc.), a i to nie wszystkie.

Odpowiedź

Liberalizacja handlu w ramach CETA będzie odbywać się według określonych przez strony zasad. Ich określenie jest konieczne, aby preferencje przewidziane w umowie były wykorzystywane przez podmioty pochodzące odpowiednio z UE i Kanady. Ponadto otwarcie rynków w wyniku CETA nie jest pełne, strony zastrzegają sobie prawo do ograniczania dostępu w takich obszarach jak rynek usług lub zamówień publicznych. Wolny handel w kontekście CETA to raczej handel zliberalizowany według przyjętych zasad i reguł.

W umowie CETA strony zobowiązały się do stopniowej i wzajemnej liberalizacji handlu towarami. Cła na niemal wszystkie towary przemysłowe obu stron (włączając – zgodnie z klasyfikacją WTO – ryby) zostaną całkowicie wyeliminowane (ponad 98% unijnych towarów rolnych i przemysłowych oraz produktów rybołówstwa importowanych będzie do Kanady bezcłowo). W odniesieniu do towarów przemysłowych z dniem wejścia w życie umowy ponad 99% handlu będzie odbywać się bezcłowo. Okresy przejściowe mają zastosowanie po obu stronach do pojazdów (3, 5 i 7 lat w zależności od kategorii) oraz w odniesieniu do statków (3 i 7 lat).

W odniesieniu do towarów rolnych w momencie wejścia w życie umowy bezcłowo będzie odbywać się 91% handlu w eksporcie do Kanady. Ważną koncesją Kanady jest np. tworzenie bezcłowego kontyngentu taryfowego na import sera. Kontyngent ten będzie stopniowo powiększany. W rezultacie udział serów z UE w kanadyjskim rynku serów powinien wzrosnąć do 4%. Chcielibyśmy, żeby miały w tym udział także polskie sery.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: