| Autor: redakcja12

Najnowszy raport ETO o systemie kontroli rybołówstwa zaprezentowany przez NIK

Jak wskazuje najnowszy raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczący unijnego systemu kontroli rybołówstwa, państwa członkowskie oraz Komisja Europejska poczyniły w ostatnich latach duże postępy właśnie w tym obszarze. Niemniej jednak, UE nie ma wystarczająco skutecznego systemu kontroli, który wspierałby wspólną politykę rybołówstwa, na co szczególną uwagę zwrócił Janusz Wojciechowski, członek ETO, prezentując w NIK wyniki raportu.

Najnowszy raport ETO o systemie kontroli rybołówstwa zaprezentowany przez NIK
Jak wynika ze sporządzonego raportu Hiszpania, Francja, Włochy oraz Szwecja, dobrze radziły sobie z wykorzystaniem kwot połowowych. W przypadku, gdy zezwalały organizacjom producentów na zarządzanie podziałem kwot, nie zawsze wiedziały jednak, jakie zastosowano kryteria ich podziału. Ten brak przejrzystości utrudniał wskazanie faktycznych beneficjentów uprawnień do połowów, dokonanie oceny potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko, a także podejmowanie działań naprawczych w razie potrzeby. Ponadto, dane na temat działalności połowowej gromadzone na podstawie rozporządzenia w sprawie kontroli nie były wystarczająco kompletne ani wiarygodne.
 
Państwa członkowskie, które zostały skontrolowane przez Trybunał, w odpowiedni sposób planowały i jednocześnie przeprowadzały inspekcje w obszarze rybołówstwa. Przybyli inspektorzy nie mieli jednak dostępu do informacji na temat statków, co ograniczało skuteczność procedur. System punktów za poważne naruszenia przepisów, który miał zapewnić równe traktowanie podmiotów prowadzących działalność połowową, był stosowany w zróżnicowanym zakresie: przez państwa członkowskie oraz w obrębie jednego państwa członkowskiego.
 
Obecnie, nie istnieje europejski rejestr naruszeń przepisów oraz nakładanych sankcji. To umożliwiłoby i jednocześnie ułatwiłoby pełny monitoring przyznanych punktów, skuteczniejszą analizę ryzyka oraz zwiększoną przejrzystość.
 
- Państwa członkowskie nie wdrożyły jeszcze w pełni unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli rybołówstwa. Aby umożliwić państwom członkowskim skuteczne kontrolowanie rybołówstwa, niektóre rozporządzenia muszą zostać zmienione – zaznaczył Wojciechowski.
 
Trybunał sformułował szereg zaleceń pod adresem Komisji i państw członkowskich mających na celu poprawę wiarygodności informacji na temat flot rybackich, monitorowania środków zarządzania rybołówstwem, wiarygodności danych dotyczących rybołówstwa oraz inspekcji i kar.


Tagi:
źródło: