| Autor: redakcja1

Kontrola ws. odstrzału żubrów zakończona

Eliminacje żubrów w Nadleśnictwie Borki były zgodne z przepisami, warunkami określonymi w decyzjach służb ochrony środowiska i zaleceniami ekspertów odpowiedzialnych za stado – ustalili inspektorzy LP.

Kontrola ws. odstrzału żubrów zakończona
Jak wskazuje prof. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie i krajowy koordynator strategii ochrony żubra, dopóki będzie to gatunek zagrożony, dopóty nadrzędny jest cel zachowania całej populacji, a nie interes pojedynczych osobników. Tymczasem wszystkie hodowle zagrodowe są przepełnione, a stan większości stad wolnościowych znacznie przekracza zakładaną wielkość.
 
Wsiedlanie żubrów w nowe miejsca jest w toku, lecz proces przygotowywania siedlisk, organizowania finansowania i pozyskiwania akceptacji mieszkańców zajmuje kilka lat. Poza sporadycznymi przypadkami nie ma też chętnych w innych państwach Europy, by przyjąć więcej polskich żubrów – z powodu oporu tamtejszych rolników i właścicieli lasów prywatnych, niechęci do ponoszenia kosztów, bądź braku odpowiednich przestrzeni.
 
Jak wynika z protokołu kontroli, w Nadleśnictwie Borki w latach 2012-2016 dokonano eliminacji 59 żubrów wytypowanych przez komisję hodowlaną zajmującą się miejscowym stadem, w tym 13 przywiezionych z różnych hodowli zagrodowych, podległych m.in. nadleśnictwom (Kobiór, Niepołomice), parkom narodowym (Kampinoski PN). Zgodnie ze „Strategią…”, Puszcza Borecka jest wyznaczona jako jedyne miejsce w Polsce, w którym mogą być dokonywane niezbędne odstrzały żubrów z zamkniętych hodowli. W ośrodkach hodowli nie dokonuje się bowiem eliminacji zwierząt, natomiast w Nadleśnictwie Borki poza potrzebnymi do tego warunkami są osoby z doświadczeniem niezbędnym, by nadzorować prawidłowość przeprowadzenia eliminacji.
 

Miliony na opiekę


Selekcja żubrów nie ma nic wspólnego z polowaniem. To długotrwała i skomplikowana procedura, odbywająca się pod kontrolą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która najpierw musi wydać zgodę na maksymalną liczbę eliminowanych osobników. Stan zdrowia wszystkich wolnych stad żubrów jest oceniany podczas cyklicznych spotkań specjalnej komisji ekspertów. W jej skład wchodzą lekarze weterynarii, naukowcy i specjaliści z Lasów Państwowych czy Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki uważnej obserwacji zwierząt eksperci są w stanie określić, które z nich zagrażają dobru całej populacji albo są narażone na zbyt wielkie cierpienie z powodu zaawansowanej choroby czy rany.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: