| Autor: redakcja12

O kleszczach słów kilka...

Małe, niepozorne, ale bardzo groźne dla zwierząt oraz ludzi, gdyż bardzo trudno jest je dostrzec. Ich przystosowanie do życia zapewne zadziwi nie jednego. Nikt im nie zagraża, przez połowę roku mogą żyć bez pożywienia w zaciszu, czyhając na swoją ofiarę. Mają niezwykłą zdolność szybkiej regeneracji, a także przystosowania się do nowego otoczenia. Ponadto, szybko się rozmnażają. Stanowią postrach zalesionych i pokrytych łąkami obszarów, ale także przydomowych ogródków.

O kleszczach słów kilka...

Z kolei choroba, która jest przenoszona przez kleszcze na psy to babeszjoza. Charakteryzuje się głównie atakiem na układ krwionośny zwierzęcia. Dochodzi tutaj do sporego uszkodzenia krwinek czerwonych, tym samym prowadząc do anemii. Poważnie uszkodzone zostają nerki oraz wątroba, a wystąpić może nawet i żółtaczka prowadząca do śmierci psa.
 

Gdy już zostaniemy schwytani
 

Kiedy dojdzie do sytuacji, że jednak temu małemu pajęczakowi uda się na nas zapolować, ważne, aby szybko i skutecznie się go pozbyć. Jeśli uda nam się w ciągu pierwszych 12 godzin usunąć kleszcza, ryzyko jakimkolwiek zakażeniem jest bardzo znikome. Gdy pozbywamy się tego pajęczaka, należy uważać na to, aby nie uszkodzić jego idiosomy i nie sprowokować go do wymiotów. To dla nas duża szansa, w celu ograniczenia ewentualnego przeniesienia do naszego krwiobiegu chorobotwórczych drobnoustrojów. Wyciągniętego kleszcza możemy oddać do badania laboratoryjnego i upewnić się, czy nie był zakażony.
 

Jak pozbyć się małego i groźnego wroga?
 
W ostatnich latach, pojawia się coraz to więcej kleszczy, które niestety, ale są nosicielami boreliozy. Jak wskazują dane, na terenie Mazowsza prawie 40% tych małych pajęczaków jest zakażona tą bakterią. W aktualnym okresie ciepłych warunków atmosferycznych możemy liczyć, że kleszcze nie będą tak żerować. Idealnymi warunkami do ich oblężenia jest wilgotność powietrza wynosząca od 60 do aż 85%.
 
Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z kleszczami, jest stosowanie silnych substancji chemicznych o dużym stężeniu DEET. Mimo wielu sprzeciwów i budzących w opinii społecznej kontrowersji oraz obaw jest to niestety, ale jeden z nielicznych środków zwalczających uporczywe pajęczaki. Drugim wariantem pomocniczym jest zapewne okres zimowy, ale jak wiadomo, każdy z nas chciałby jak najdłużej delektować się smakiem lata...


Tagi:
źródło: