Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
M. Sawicki: Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


- Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin –...

- Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Yu-Xinrong. Polska delegacja ponowiła zaproszenie dla przedstawicieli chińskich służb weterynaryjnych do złożenia wizyty w naszym kraju w celu przeprowadzenia inspekcji działań podjętych przez polskie władze w celu kontroli oraz zwalczania ASF.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport wieprzowiny do Chin

Minister Yu-Xinrong podkreślił, że dla strony chińskiej sprawa bezpieczeństwa żywności jest priorytetem. Polska w pełni rozumie takie stanowisko dlatego służby weterynaryjne na bieżąco informują stronę chińską o aktualnej sytuacji epizootycznej. Temat ASF jest omawiany podczas spotkań dwustronnych, zarówno na szczeblu eksperckim, jak i ministerialnym. Stronie chińskiej, już w listopadzie zeszłego roku, przekazano procedurę wznowienia eksportu wieprzowiny z zatwierdzonych zakładów mięsnych z uwzględnieniem badań w kierunku ASF. Podkreślamy, że polskie mięso jest bezpieczne, a wirus ASF nie rozprzestrzenia się poza strefę z ograniczeniami w woj. podlaskim.

Starania o eksport mięsa drobiowego

Kolejnym tematem rozmów była sprawa zatwierdzenia uprawnień eksportowych dla nowych zakładów mięsa drobiowego. Obecnie takie uprawnienia posiada 7 firm, a kolejnych 13 jest zainteresowanych rozpoczęciem sprzedaży. Część z tych zakładów było już kontrolowanych w 2011 oraz 2012 r. i oczekują teraz ponownego audytu w celu oceny przeprowadzonych działań naprawczych. Polska delegacja potwierdziła zainteresowanie przyjęciem chińskich inspektorów. Dla branży drobiarskiej, która właśnie została pierwszym producentem w Unii Europejskiej (2,1 mln ton), to możliwość dalszej ekspansji oraz szerszego wejścia na trudny, ale za to najludniejszy rynek świata.

Poruszono również sprawę umożliwienia eksportu z Polski lotek (końcówek skrzydeł drobiowych) oraz mrożonych łap z drobiu grzebiącego. Towar ten na rynkach azjatyckich jest traktowany jako przysmak, podczas, gdy znalezienie nabywców np. w Europie, jest bardzo trudne.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl