O sytuacji w sektorze wołowiny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił działania planowane do realizacji przez resort rolnictwa na rzecz wspierania ważnej i bardzo perspektywicznej branży, jaką jest sektor wołowiny.

O sytuacji w sektorze wołowiny
Pod hasłem „Zrównoważona hodowla wołowiny: polityka i praktyka w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu” odbyła się konferencja organizowana przez sieć współpracy BovINE (Beef Innovation Network Europe). Krajowym koordynatorem międzynarodowej konferencji sieci współpracy BovINE jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.
 
– To ważna inicjatywa sektorowa, polegająca na promowaniu skutecznej współpracy w Europie i wspólnym podejmowaniu coraz bardziej złożonych wyzwań – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zabierając głos podczas konferencji.

BovINE Innovation Network Europe to unikatowa w Europie sieć, która zrzesza 255 000 gospodarstw rolnych w sektorze wołowiny w UE, skupiając się wyłącznie na ich potrzebach.
 
Dyskusja na forum UE
 
– Bieżąca dyskusja na forum UE na temat sektora rolnego toczy się w oparciu o szereg ważnych dokumentów, które będą miały istotny wpływ na kondycję i przyszłość produkcji zwierzęcej i przetwórstwa w UE – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Minister zwrócił uwagę, że Europejski Zielony Ład i inicjatywy, które z niego wynikają, zawierają bardzo ambitne cele klimatyczne i środowiskowe. Jedną z tych inicjatyw jest - opublikowana przez Komisję Europejską w październiku tego roku - strategia na rzecz ograniczenia emisji metanu. Jej konsekwencje mogą mieć daleko idące skutki dla całej branży.
 
Kolejny dokument: Strategia „Od pola do stołu” również zakłada bardzo ambitne cele, takie jak: poprawa dobrostanu zwierząt, redukcja zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów, jak również zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego. Realizacja tych założeń wymagać będzie dostosowań technologicznych, głównie o charakterze inwestycyjnym. Będzie to wymagało transferu nowej wiedzy, a przede wszystkim wysokich kosztów dostosowawczych.
 
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że nadal trwają intensywne prace nad kształtem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.
 
Plan strategiczny WPR na lata 2021-2027
 
– Równolegle do prac legislacyjnych na poziomie UE, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad przygotowaniem krajowych dokumentów kierunkowych, a jednym z nich jest Plan strategiczny WPR na lata 2021-2027 – poinformował minister.

Celem nadrzędnym projektowanych instrumentów WPR jest zapewnienie trwałości i odporności ekonomicznej gospodarstw rolnych, zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie, również w obliczu kryzysów.
 
Zgodnie z projektem rozporządzenia dotyczącym planów strategicznych, w ramach nowego systemu płatności bezpośrednich UE nadal będzie można przyznawać wsparcie związane z produkcją, w tym w sektorach wołowiny i cielęciny oraz mleka i przetworów mlecznych. Minister zaznaczył, że przygotowując krajowy Plan strategiczny analizowane są różne warianty zastosowania wsparcia do bydła i krów w kolejnych latach.
 
– Silne ekonomicznie rodzinne gospodarstwa rolne są warunkiem zachowania zrównoważonego modelu polskiego i europejskiego rolnictwa. To kierunek zgodny z polityką naszego rządu, ale też ze strategią UE – podkreślił minister Grzegorz Puda i dodał, że – dzięki prowadzeniu gospodarki niskoemisyjnej, chroniącej zasoby biologiczne dla następnych pokoleń gospodarstwa te przyczyniają się do osiągania celów środowiskowych i klimatycznych. Takie podejście wynika również z krajowej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: