O sytuacji w sektorze wołowiny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił działania planowane do realizacji przez resort rolnictwa na rzecz wspierania ważnej i bardzo perspektywicznej branży, jaką jest sektor wołowiny.

O sytuacji w sektorze wołowiny

Dokument ten wyznacza kierunki działania Ministerstwa w zakresie integracji poziomej i pionowej w łańcuchu dostaw, wdrażania innowacji w rolnictwie, wsparcia produkcji żywności wysokiej jakości, ochrony środowiska naturalnego oraz łagodzenia zmian klimatycznych.
 
– Działania te, również w sektorze wołowiny, obejmują  m.in. podpisywanie umów kontraktacyjnych czy kilka rodzajów wsparcia dla rolników i sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych – podkreślił minister.

Grupy producentów rolnych – wsparcie na tworzenie i funkcjonowanie
 
Minister Grzegorz Puda poinformował ponadto, że planowana jest także pomoc finansowa na tworzenie i funkcjonowanie grup producentów rolnych i organizacji producentów oraz że kontynuowane będzie wsparcie dla tworzenia grup operacyjnych na rzecz innowacji EPI.
 
Quality Meat Program (QMP)
 
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że W Polsce od 2008 r. funkcjonuje krajowy system jakości żywności obejmujący wołowinę - Quality Meat Program (QMP) opracowany z inicjatywy Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i administrowany przez tę organizację. Dodał, że ten system, obok innych systemów jakości żywności, jest objęty wsparciem ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Potrzeby związane ze wsparciem producentów uczestniczących w krajowych i unijnych systemach jakości żywności są uwzględnione w pracach nad Planem strategicznym WPR na lata 2021- 2027.
 
Dobrostan zwierząt
 
– Cel Komisji Europejskiej dotyczący poprawy dobrostanu zwierząt, wyrażony w strategii „Od pola do stołu”, jest również jednym z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Cel ten jest realizowany m.in. poprzez działanie „Dobrostan zwierząt”, wprowadzone w 2020 roku. Obecnie dotyczy ono krów i świń – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Zwrócił uwagę, że działanie jest dobrowolne i ma na celu zachęcanie rolników do prowadzenia produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt, ponad obowiązujące standardy. Wsparcie finansowe stanowi rekompensatę dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów. Nie przewiduje się natomiast zwrotu kosztów inwestycyjnych.
 
W ramach przyszłej perspektywy finansowej planowana jest kontynuacja tego wsparcia do krów, ale również rozszerzenie zakresu wsparcia o bydło opasowe.
 
Ogólnoeuropejski system znakowania żywności pochodzenia zwierzęcego
 
W Strategii „Od pola do stołu” znalazła się deklaracja Komisji Europejskiej dotycząca etykietowania produktów w zależności od poziomu dobrostanu zwierząt.
 
– Polska jest zainteresowana wprowadzeniem ogólnoeuropejskiego znakowania żywności pochodzenia zwierzęcego etykietami wskazującymi dobrostan zwierząt. Takie oznaczenie powinno być czytelne i jednoznaczne dla konsumentów oraz powinno wskazywać jasne kryteria dla producentów. Etykieta powinna w odpowiedni sposób wynagradzać wysiłki producentów związane z podnoszeniem dobrostanu i rekompensować ponoszone wyższe koszty – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Podsumowując swoje wystąpienie minister zapewnił, że dalsze propozycje działań będą wypracowywane w zależności od potrzeb zgłaszanych przez branżę oraz wyzwań, przed jakimi będą stawać europejscy i polscy producenci.
 
Jestem otwarty na konstruktywną współpracę z branżą i na sugestie możliwych działań, które przyczyniałyby się do wzmacniania sektora – podkreślił Grzegorz Puda.


Tagi:
źródło: