| Autor: redakcja1

Będzie dalsza pomoc dla producentów jabłek

Komisja Europejska ogłosiła w dniu 15 grudnia 2014 roku przedłużenie do czerwca 2015 r. systemu wsparcia dla producentów dla warzyw i owoców, który będzie przewidywał możliwość wycofania 155 tys. ton jabłek z polskiego rynku – podaje FAMMU/FAPA.

Będzie dalsza pomoc dla producentów jabłek

Pomoc dla producentów jabłek

Obecny program wsparcia dla rolników poszkodowanych w związku z rosyjskim embargiem wygasa wraz z końcem grudnia. Zgodnie z nową decyzją Komisji Europejskiej program, który będzie kontynuacją poprzedniego, będzie obowiązywał do końca czerwca 2015 roku i tak jak do tej pory wsparcie będą mogli otrzymać producenci niektórych owoców i warzyw, którzy wycofają z rynku swoje produkty.
 
Zdaniem Komisji Europejskiej, cała kwota wsparcia w ramach aktualnie obowiązującego i dodatkowego programu nie przekroczy jednak 165 mln euro, a wsparcie obejmie producentów z 12 państw członkowskich, które w poprzednich trzech latach najwięcej ich do Rosji dostarczały w okresie od stycznia do maja, przy czym w przypadku niektórych produktów brany będzie pod uwagę przeciętny eksport do Rosji w okresie od maja do kwietnia.
 
W aneksie do rozporządzenia Komisja określi również maksymalne ilości poszczególnych owoców i warzyw, które będą mogły być wycofane z rynku w ramach nowego programu wsparcia. Według Komisji, podjęte już kilka miesięcy temu nadzwyczajne działania związane z wprowadzeniem przez Rosję zakazu na import złagodziły presję na rynku owoców i warzyw w UE.
 
Jednak w odniesieniu do poszczególnych produktów i w niektórych regionach utrzymuje się trend spadkowy cen. Dlatego trzeba w dalszym ciągu zapewniać pomoc dla tego sektora również w 2015 roku, aby dać zabezpieczenie producentom, którym do tej pory nie udało się znaleźć alternatywnych rynków zbytu.
 
Póki co, na największe rekompensaty mogą liczyć ci, którzy wycofają z rynku swe produkty, przekazując je do bezpłatnej dystrybucji, a więc dla szkół czy najuboższych, bo w wysokości 0,70 zł/kg. Mniejsze za to będzie wsparcie w przypadku niezbierania, zielonych zbiorów czy kompostowania.
 
troszkę więcej dostaną również rolnicy zrzeszeni w organizacjach producenckich, bo 75% określonych stawek za wycofanie z rynku w formie innej niż bezpłatna dystrybucja, podczas gdy rolnicy indywidualni otrzymają 50% tej stawki.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!