Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
GUS ocenił stan upraw ogrodniczych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zima 2013/2014 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach...

Zima 2013/2014 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. W opinii ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego w skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących uszkodzeń mrozowych w sadach oraz na plantacjach truskawek. Okrywa śnieżna przeważnie wystarczająco zabezpieczała rośliny przed działaniem mrozu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Niewielkie uszkodzenia mrozowe plantacji truskawek zanotowano jedynie lokalnie, w miejscach gdzie wystąpiły ujemne temperatury powietrza przy braku okrywy śnieżnej. Powierzchnię uprawy truskawek ocenia się na poziomie roku ubiegłego.

W bieżącym roku wiosenne wznowienie wegetacji nastąpiło wcześniej, niż w latach przeciętnych i znacznie wcześniej niż w roku poprzednim. Kwitnienie drzew owocowych było przyspieszone (w niektórych rejonach nawet o 3 - 4 tygodnie w porównaniu do przeciętnego terminu). Drzewa i krzewy owocowe kwitły przeważnie obficie, jedynie w gruszach zaobserwowano gorsze kwitnienie w stosunku do roku ubiegłego. Na ogół wczesno-wiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń, jednak tam gdzie nocą występowały znaczne spadki temperatury i opady deszczu obserwowano słaby oblot pszczół. W niektórych częściach kraju zanotowano początkowo brak dostatecznej ilości wody, natomiast w innych nadmiar opadów. W drugiej dekadzie kwietnia w niektórych rejonach wystąpiły przymrozki. Kolejna fala wiosennych przymrozków, obejmująca swoim zasięgiem większą część kraju, wystąpiła na początku maja. W wielu uprawach sadowniczych i na plantacjach truskawek (szczególnie deserowych i wczesnych) odnotowano znaczące straty przymrozkowe. Uszkodzenie wcześniejszych kwiatów lub zawiązków owoców zaobserwowano szczególnie w brzoskwiniach, morelach, czereśniach i wiśniach, a także w orzechach włoskich oraz w porzeczkach, borówce wysokiej i winorośli. Wielkość strat zależała od położenia plantacji oraz odmiany. W jabłoniach największe straty przymrozkowe zaobserwowano wśród odmian Jonagold, Lobo, Gala i Gloster.

Śledź ceny owoców krajowych na Gospodarz.pl

Uszkodzenia upraw lokalnie spowodowane były także przez silne gradobicia. W drugiej dekadzie maja obfite opady deszczu skutkowały w wielu rejonach kraju podtopieniami i zalaniami upraw. Ciągłe opady spowodowały także duże zagrożenie porażenia parchem i innymi chorobami. Z uwagi na bardzo łagodną zimę zwiększyła się także populacja szkodników drzew i krzewów owocowych. Majowe chłody i deszcze utrudniały natomiast ochronę przed chorobami i szkodnikami upraw sadowniczych.

Śledź ceny owoców importowanych na Gospodarz.pl

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1
2014-07-27 05:10:31, napisał: Gość

Anonymous pisze:Jestem pod wrażeniem.Samouk potrafi tak wiele, a matsiger pracuje tylko w wordzie. Chylę czoło. Ale i tak Cię kocham,jak nie wiem co:)Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Osoby spożywające 400–500 g warzyw i owoców dziennie żyją dłużej i rzadziej chorują
 • Osoby spożywające 400–500 g warzyw i owoców dziennie żyją dłużej i rzadziej chorują

  Warzywa i owoce zawierają cenne składniki pokarmowe: witaminy, minerały, antyoksydanty oraz błonnik. Organizm nie potrafi magazynować niektórych z tych substancji, więc dla dobrego ich...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl