| Autor: mikolaj

Kalendarium prac ogrodniczych w marcu

Marzec jest bardzo ważnym miesiącem dla miłośników uprawy roślin w ogrodach. Przede wszystkim w tym miesiącu wreszcie zawita do nas upragniona wiosna.

Kalendarium prac ogrodniczych w marcu

Kwiaty w domu, balkony i tarasy:
  • Jeżeli jesienią przenieśliśmy z balkonu do zimnych pomieszczeń rośliny takie jak pelargonie czy fuksje, to teraz jest dobry moment aby po przezimowaniu poprzycinać im pędy. Dzięki temu ładnie się rozkrzewią. Zaczynamy też obficiej je podlewać i zasilamy nawozem wieloskładnikowym. Natomiast odcięte wierzchołki pędów możemy spróbować ukorzenić w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem. Takim sadzonkom powinniśmy zapewnić dużo wilgoci i światła.
  • Doglądamy roślin, czy nie pojawiły się na nich mszyce. Jeśli występują sporadycznie możemy je usunąć ręcznie, jeśli jednak jest ich sporo użyjmy preparatu takiego jak Decis czy Pirimor.
  • Do małych pojemników ustawionych na parapecie możemy wysiać kwiaty jednoroczne, min. aksamitki, kobeę, tunbergie czy wilce. Jeżeli nasiona wysialiśmy już w lutym, to pod koniec marca trzeba siewki przepikować.
  • Jeśli mamy pewność że nie wystąpią już przymrozki, możemy zdjąć okrycia z bylin i krzewów zimujących na balkonie.
  • Możemy przesadzić rośliny doniczkowe i pozyskać sadzonki pędowe. Sadzimy je od razu w doniczkach, w których będą rosnąć, lub w skrzyneczkach wypełnionych torfem zmieszanym z piaskiem i przykrywamy je folią. Po ukorzenieniu rośliny posadzone w skrzyneczkach przesadzamy do doniczek wypełnionych bardziej zasobnym podłożem.
  • Podczas przesadzania roślin dodajmy go gleby HydroŻel. Zapobiegnie on utratom wody (można oszczędzić nawet 70% wody zużywanej do podlewania) i pozwoli zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin. HydroŻel zapobiegnie usychaniu roślin gdy nie będziemy mogli ich podlewać regularnie (przyda się w okresie urlopowym).
  • Wielu roślinom doniczkowym dobrze zrobi też zastosowanie szczepionki mikoryzowej dla roślin domowych.
  • Rośliny domowe możemy zacząć zraszać, częściej podlewać i nawozić. Dla większości z nich okres zimowego spoczynku dobiega końca.

Trawnik:
  • Z trawnika zgrabiamy rozłożony jesienią obornik, kompost i stare liście.
  • Trawnik będzie teraz potrzebował tlenu z powietrza. Powinniśmy więc zacząć go intensywnie pielęgnować. Na początek usuwamy przez wygrabienie resztki zaschniętych źdźbeł oraz mech tworzące filc. Małe trawniki możemy nakłuwać widłami. Aby przewietrzyć trawniki o większych powierzchniach, warto zastosować specjalne urządzenia, takie jak nacinaki do darni lub aeratory. Przeczytaj więcej o regeneracji trawnika po zimie.
  • W drugiej połowie marca (najlepiej w momencie zaobserwowania pierwszych symptomów wzrostu) trawnik zasilamy nawozem. Ponieważ zalecane jest zarówno nawożenie azotowe, potasowe, jak i fosforowe, najprościej będzie po prostu użyć nawóz wieloskładnikowy. Trawnik warto również zasilić w magnez i wapń, do czego doskonale nadaje się dolomit.


Tagi:
źródło: