Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kalendarium prac ogrodniczych w lutym

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Choć w lutym przyroda jest jeszcze pogrążona w zimowym śnie, to jednak pod koniec tego...

Choć w lutym przyroda jest jeszcze pogrążona w zimowym śnie, to jednak pod koniec tego miesiąca na niebie może udać się dostrzec pierwsze klucze gęsi oznajmiające swoim gęganiem, że wkrótce nadejdzie wiosna. To zapewne najlepsza wiadomość jaką mogą usłyszeć miłośnicy uprawy roślin w ogrodzie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portaluNa początku miesiąca słońce wschodzi o godzinie 7:17 a zachodzi o 16:23. Z kolei już pod koniec lutego słońce wschodzi o 6:25, a zachodzi około 17:13. Zatem, choć zima w pełni a luty uchodzi za najmroźniejszy miesiąc, przybywa nam o 2 godziny słonecznego światła więcej.

Przyjrzyjmy się zatem pracom, które możemy już teraz wykonać lub zaplanować w sadzie, przydomowym warzywniku, ogrodzie ozdobnym, przy kwiatach w domu, na tarasie lub balkonie oraz na trawniku.

Kalendarium prac ogrodniczych w sadzie:

 • W sadzie sprawdź stan wybielonych pni drzew owocowych i jeżeli jest to konieczne bielenie powtórz. Często bowiem zdarza się, że padające deszcze zmywają wapno z pni drzewek.
 • Rozpoczynamy cięcie roślin sadowniczych. Konieczne jest przycięcie krzewów takich jak agrest, maliny i porzeczki. Cięcie drzew owocowych możesz opóźnić nawet do początku kwietnia. Jeżeli jednak decydujesz się na cięcie już w lutym (jako pierwsze możemy przycinać drzewa najbradziej odporne na mróz - jabłonie i grusze), musi ono być umiarkowane, a większe rany po cięciu posmaruj odpowiednią pastą lub farbą emulsyjną z dodatkiem specjalistycznych preparatów.
 • Sprawdź stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeżeli osłon nie założyłeś lub zostały one uszkodzone, warto nasady pni posmarować środkiem odstraszającym.
 • Pnie mogą być również poobgryzane przez gryzonie. Powstałe rany posmaruj tym samym środkiem, którego użyłeś do smarowania ran powstałych po cięciu drzew i krzewów. Możesz również rozsypać zatrute ziarno. Musisz jednak być pewny, że dostępu do niego nie będą miały ptaki.
 • W zabezpieczeniu pni drzew przed gryzoniami może pomóc nam także śnieg leżący pod drzewami. Leżący śnieg wokół pni drzewek trzeba udeptać. Gdy przydetptany śnieg przymarznie, będzie stanowił zaporę dla gryzoni.
 • Śnieg na działce możesz wykorzystać do obsypania krzewów czarnej porzeczki. Pąki porzeczki obsypane śniegiem będą się nieco później rozwijać (około tydzień później). Dzięki temu zmniejszy się ryzyko uszkodzenia ich przez wiosenne przymrozki.
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2 3 4 5

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +17 pkt. razem głosów: 17
2014-01-30 09:30:48, napisał: StaszekS

Też już się szykuję do prac na ogrodzie. trzeba już sprzęt wyciągnąc i do przygotwać, co by to nie był znowu niespodzianek.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie
 • Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku. Straty w zbożach i rzepakach są niewielkie

  Stan ozimin na wiosnę w dużym stopniu zależy od warunków pogody w czasie wegetacji jesiennej. Były one w tym sezonie wegetacyjnym 2016/2017 stosunkowo korzystne w sierpniu w czasie siewów rzepaku,...
 • Spadło pogłowie krów mlecznych
 • Spadło pogłowie krów mlecznych

  Na koniec 2016 roku pogłowie krów mlecznych ukształtowało się na poziomie 2 130 tys. sztuk.
 • Zetor Tractor SHOW
 • Zetor Tractor SHOW

  Już 28 maja 2017 roku o godz. 10 w miejscowości Zofiowo koło Czarnkowa, odbędą się Pokazy Zielonkowe organizowane przez firmę P.W. Inter-Vax Żnin. Podczas tego wydarzenia, przewidzianych jest...
 • Prace polowe w czerwcu
 • Prace polowe w czerwcu

  Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z...
 • Kolejny Las Erasmusa rośnie w Celestynowie
 • Kolejny Las Erasmusa rośnie w Celestynowie

  Kilkudziesięciu studentów z Kurdystanu, Grecji, Hiszpanii, Indii, Rosji, Turcji i Polski wspólnie z leśnikami posadzili „Las Erasmusa”. Tym razem wspólne sadzenie odbyło się w Nadleśnictwie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl