| Autor: redakcja1

Uzbekistan - nowy potentat na światowym rynku owoców i warzyw

Uzbekistan jest jednym z czołowych producentów owoców i warzyw w Centralnej Azji – poza tym jest to piąty na świecie producent moreli, szósty wiśni i czereśni oraz siedemnasty w zbiorach jabłek - podaje FAMMU/FAPA.

Uzbekistan - nowy potentat na światowym rynku owoców i warzyw

Uzbekistan na światowym rynku owoców i warzyw

W obrębie ostatnich dziesięciu lat obszar upraw produktów ogrodnictwa zwiększył się niemal o 100%. W 2013 roku całkowite zbiory owoców oceniono tym kraju na 2,26 mln ton, a warzyw aż na 10,76 mln ton. W minionym roku wstępne prognozy zakładają jeszcze lepsze zbiory, przy czym w przypadku owoców około 2,47 mln ton, a dla warzyw aż 11,28 mln ton. Według lokalnych analityków, jeżeli w dalszym ciągu uda się utrzymać obecne tempo wzrostu produkcji to w roku 2020 łączne zbiory owoców i warzyw mogą być nawet dwukrotnie wyższe od aktualnych.
 
W odniesieniu do roku 2004 uzbekistański eksport owoców i warzyw zwiększył się z ówczesnych 72 tys. ton to aktualnych 500 tys. ton, a w eksporcie dominują morele, winogrona, śliwki, granaty, melony oraz orzechy włoskie, brzoskwinie, fasola, cebula, marchew i warzywa kapustne.

Eksport warzyw i owoców do Rosji

W roku 2013 całkowita ilość wysłanych produktów to 548 tys. ton, a dwa największe rynki importujące to oczywiście Rosja i Kazachstan. Ze względu na aktualną sytuację związaną z rosyjskim zakazem importu, kraj ten jeszcze bardziej zyskał na dostarczanych do Rosji produktach, przy czym dostawy zwiększyły się znacząco, a wstępne dane zakładają dalszy wzrost wysyłki nawet do ponad 500 tys. ton do Rosji w roku 2016.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!