| Autor: redakcja1

Wzrost cen autogazu

W 24. tygodnia 2016 r. olej napędowy drożeje na polskich stacjach 2 gr/l, a benzyny pozostają na poziomie sprzed tygodnia. Zaczyna drożeć autogaz – w tym tygodniu: +1 gr/l.

Wzrost cen autogazu
Kierunek zmian w polskich rafineriach wyznaczają zmiany na światowych rynkach paliw gotowych. W referencyjnych dla europejskiego rynku notowaniach ARA benzyna tanieje 0,38%, a olej napędowy prawie 4%. Ostatnie 7 dni (10-17 czerwca) to obniżki, odpowiednio: 5,43% i 7,41%. Warto też zauważyć, że od początków kwietnia do 17 czerwca różnica między cenami obu tych podstawowych paliw silnikowych zmniejszyła się o 1/3. Obserwujemy więc sytuację analogiczną do tej sprzed roku, gdy pierwsze półrocze charakteryzowały ostre wzrosty, które w okolicach czerwca przeszły w tendencję spadkową, kontynuowaną następnie do początków roku następnego.
 
Jak wskazują analitycy PIPP, w ostatnim czasie nie ma wyraźnej korelacji między ceną ropy a ceną gotowych paliw, co oznacza, że na kształtowanie się cen paliw na rynkach światowych w coraz większym stopniu wpływają czynniki spekulacyjne. Nie mówimy więc o tradycyjnych relacjach podaż-popyt, lecz raczej projekcjach co do zmian ich relacji, czyli jak będą się zmieniać produkcja paliw i zapotrzebowanie na nie.
 
Optymistyczne przewidywania co do wzrostu światowego zapotrzebowania na paliwa płynne (podaży) wyraźnie nie uwzględniają obecnej i potencjalnej nadpodaży na tym rynku. Warto przypomnieć, że w wyniku niskich cen ropy w ostatnim okresie najwięksi jej producenci intensywnie inwestują w rozwój własnych mocy przetwórczych. Produkcja rafinerii amerykańskich jest obecnie największa od czasu, gdy rynek ten monitoruje Amerykańska Agencja Energii. Duża część tej produkcji (przede wszystkim olej napędowy) trafia na eksport. W pierwszym półroczu br. zdarzały się już sytuacje, gdy amerykańskie tankowce musiały zawracać od brzegów naszego kontynentu, gdyż europejskie magazynowy nie mogły pomieścić paliw gotowych. Wspomniana wcześniej sytuacja z przełomu czerwca i lipca 2015 zmiany trendu cenowego to z kolei efekt osiągnięcia pełnych mocy produkcyjnych przez nową rafinerię w Yanbu, na zachodnim wybrzeżu Królestwa Arabii Saudyjskiej. We własne moce produkcyjne inwestują również główne kraje dawnej grupy BIRC: Rosja, Chiny i Indie.
 


Tagi:
źródło: