Indeks cen żywności znów w górę. Podrożały przetwory mleczne, cukier, oleje i mięso

W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 165,6 punktu, zwyżkując w skali miesięcznej po lipcowym spadku, który przerwał notowany od pięciu miesięcy trend zwyżkowy – podaje FAMMU/FAPA.

Indeks cen żywności znów w górę. Podrożały przetwory mleczne, cukier, oleje i mięso


Indeks cen żywności FAO

Indeks ten był większy o 6,87% niż w analogicznym okresie 2015 roku, kiedy to plasował się na poziomie 155 punktów, oraz o 1,95% niż w lipcu 2016 r. Zwyżka do wartości najwyższej od maja 2015 roku nastąpiła ze względu na wzrost notowań wszystkich grup produktowych objętych indeksem, oprócz cen zbóż. W sierpniu najbardziej dynamicznie podrożał olej roślinny, przetwory mleczne i cukier. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za pierwsze osiem miesięcy 2016 r. wynosi 156,42 punktu, jest ona niższa o 7,02% niż w analogicznym okresie 2015 roku.


Indeks cen przetworów mlecznych FAO 


Analizując indeks cen przetworów mlecznych FAO zauważa się wyższy o 8,63% pułap w sierpniu 2016 r. w stosunku do jego poziomu z lipca 2016 r. który wynosił 154,6 punktu, co jest już czwartą zwyżką po ponad półrocznej serii spadków. Powodem wzrostu są zwyżkujące ceny wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem, a w szczególności cen serów, pełnotłustego mleka w proszku i masła. Związane jest to z obawami co do perspektyw produkcyjnych w Oceanii w rozpoczynającym się sezonie 2016/2017 jak również spowolnieniem produkcji w krajach Unii Europejskiej m.in. ze względu na skutek działań UE promujących zmniejszanie produkcji mleczarskiej. Wszystko to poskutkowało do zmniejszenia dostaw eksportowych poniżej oczekiwanych wcześniej wielkości.


Stabilniej zachowywały się notowania odtłuszczonego mleka w proszku, co jest konsekwencją obfitych zapasów interwencyjnych w UE, które są postrzegane jako źródło przyszłych dostaw. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w ósmym miesiącu 2016 roku na poziomie większym o 14,07% niż w tym samym okresie 2015 r. Przeciętna wartość tego indeksu za osiem pierwszych miesięcy 2016 r. osiągnęła poziom 138,45 punktu i była mniejsza o 16,44% niż w porównywalnym okresie 2015.


Indeks cen cukru
 

Z kolei 2,5% zwyżka cen cukru do najwyższej wartości od października 2012 roku odzwierciedla głównie dalsze umacnianie się waluty brazylijskiej (real) w stosunku do amerykańskiego dolara. Silniejszy real wspiera międzynarodowe ceny cukru, gdyż przyczynia się do ograniczania eksportu cukru z Brazylii, ponieważ producenci bardziej preferują przetwarzanie trzciny cukrowej na etanol i lokalną sprzedaż. Wzrosty notowań wspierane są także przez oczekiwania deficytu na światowych rynkach w sezonie 2016/17 jak i perspektywy mniejszych zapasów w krajach azjatyckich.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: