Olej palmowy ma największy udział w konsumpcji olejów roślinnych na świecie

Całkowite globalne zużycie 13 podstawowych olejów roślinnych w tym sezonie oceniane jest na 185,8 mln ton, czyli o 2,5% więcej niż w poprzednim sezonie. Największy udział w spożyciu mają olej palmowy – 34%, sojowy - 29%, rzepakowy - 13% i słonecznikowy - 9%.

Olej palmowy ma największy udział w konsumpcji olejów roślinnych na świecie
W ostatniej dekadzie do konsumpcji spożywczej dochodzi zużycie olejów do produkcji biopaliw, także poza krajami wysoko rozwiniętymi. Kilka lat temu mniejsze zwyżki spożycia olejów notowały kraje wysoko rozwinięte o 1-2% ze względu na spadek lub stagnację liczby ludności. W ostatnich latach motorem ich zużycia jest właśnie zwiększająca się produkcja biodiesla, jakkolwiek nieco przyhamowana. W 2015 roku miał miejsce spadek produkcji biodiesla, który wchłonął mniej olejów roślinnych, a w całym roku 2016 szacowany jest nieznaczny wzrost produkcji biodiesla, co oznaczałoby stagnację z uwagi na spadek rentowności produkcji od 2015 r., co po części odbije się na zużyciu olejów roślinnych.
 
W przeliczeniu na jednego mieszkańca kraje wysoko rozwinięte przodują w spożyciu olejów. W sezonie 2016/2017 kolejny rok wzrośnie globalne zużycie olejów roślinnych, co jest możliwe dzięki zwyżce ich produkcji. Zdaniem FAPA/FAMMU, połowa wzrostu zużycia będzie wchłonięta przez przemysł spożywczy, druga przez biopaliwowy. W tym sezonie w Europie olej rzepakowy tradycyjnie pozostanie najważniejszym surowcem do produkcji biodiesla.
 
W UE poza produkcją biodiesla zwiększał się popyt na olej rzepakowy ze strony przemysłu spożywczego, jakkolwiek mniej dynamicznie. Przemysł ten jest raczej niechętny używaniu oleju sojowego, bowiem producenci nie chcą oznaczać produktów jako GMO, co musieliby uczynić w przypadku użycia oleju sojowego z soi modyfikowanej genetycznie. Konsumenci Unii są niechętni produktom GMO. W obecnym sezonie spożycie oleju rzepakowego w UE zmaleje z 10,1 mln ton do 9,7 mln ton ze względu na spadek jego produkcji przy umiarkowanym popycie branży biodiesla. Równolegle minimalnie wzrośnie konsumpcja oleju sojowego z 2,04 mln ton do 2,05 mln ton. Zużycie oleju słonecznikowego powinno też minimalnie wzrosnąć z 3,89 do 3,95 mln ton.


Tagi:
źródło: